Prof. Dr. Kunçev: Bulgaristan toplumu, Covid-19’a karşı sürü bağışıklığı eşiğine ulaştıCuma, 14 Ocak 2022

Prof. Dr. Kunçev: Bulgaristan toplumu, Covid-19’a karşı sürü bağışıklığı eşiğine ulaştı

BNT’nin “Oşte ot denya” programına konuk olan matematikçi Prof. Dr. Ognyan Kunçev, “Bulgaristan toplumu sürü bağışıklığını en azından matematiksel hesaplamalar temelinde kazandı” diye açıkladı.

Profesörün ifadesine göre, tam olarak kaç kişinin Covid-19’u geçirdiğini hesaplamak için bu sayıyı 5 ile çarpmamız gerekiyor. Böylece resmi istatistikler, yaklaşık 3,5 milyon insanın hastalığı geçirdiğini gösteriyor. Ayrıca 1 milyondan fazla kişi iki doz aşı olmuştur. Hepsi toplam 4.5 milyon kişi oluyor ki bu neredeyse sürü bağışıklığına ulaşıldığı anlamına geliyor.

Prof. Dr. Kunçev, genel nüfus sayımı sonuçlarına şaşırmadığını ve ülke nüfusunun gerçek sayısının yaklaşık 6,1 milyon kişi olduğuna inanıyor.

 Matematikçinin ifadesine göre, virüsün yeni türü - Omicron, istatistikleri değiştirecek.

Prof. Dr. Kunçev, “Çok sayıda enfekte hasta sayısı nasıl açıklanır – bilimsel araştırmalar açıkça gösteriyor. Aşılılarda %80, doğal bağışıklığı olanlarda ise %70 oranında vaka görülüyor, bu da demek oluyor ki insanlar tekrar toplu halde virüsü geçirecekler” dedi.

Bilim insanı, şubat ortasında ve on gün içinde yeni bir enfeksiyon zirvesi bekliyor.

Prof. Dr. Kunçev, “Görünüşe göre nüfusun büyük bir kısmı hastalığı hafif geçiriyor ve bu nedenle hiç kayıt yaptırmıyor. Basit istatistikler, yani beşle çarpmak artık işe yaramayacak. Gerçek hasta sayısını anlamak için on ile çarpmamız gerekecek” dedi.

Bilim insanı, kendisi de daha sert önlemlerden yana olduğunu söyledi. Matematikçi, “Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları daha katı önlemlere bağlı kalıyor. Elbette hükümet işletmelerin faaliyetlerini dikkate almalı, bu nedenle önlemler daha diplomatik. Ana temas noktalarından biri okullar, üniversiteler, halka açık yerler - restoranlar, gece kulüpleridir. Şimdiye kadar sadece okulları tamamen kapattık ama artık geriye kalan ana temas noktalarına yönelik daha ciddi önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


DİĞER HABERLER