Prof. Taskov: Antikorlar, ikinci doz aşılamadan 2-3 hafta sonra oluşacakSalı, 29 Aralık 2020

Prof. Taskov: Antikorlar, ikinci doz aşılamadan 2-3 hafta sonra oluşacakBulgaria ON AİR televizyonunda yayınlanan "Bulgaristan'da Sabah" programına canlı bağlantı ile katılan Ulusal Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Merkezi eski müdürü Prof. Dr. Hristo Taskov, "Nüfusun yaklaşık % 60-70'i aşılandığında yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığına karşı toplu bağışıklık kazanılmış olacak, ancak hastalığı geçirenleri de bu orana dahil etmeliyiz" diye kaydetti.

Profesör, "Bunun önümüzdeki yıl Eylül ayına doğru olmasını bekliyorum" diye belirtti ve yakın zamanda hastalığı geçiren kişilerin aşılanmasının bir anlamı olmadığını da sözlerine ekledi.

Uzman Doktor, "6-7 ay önce hasta olanlar bir yıla kadar bir süre sonra aşılanmaları gerekir. Bu nedenle hasta olmayanlar öncelikli olarak aşılanmalı. Deneyimler, koronavirüse karşı bağışıklığın kısa ömürlü olduğunu ve insanlarda dolaşımda olan koronavirüse karşı oluşan antikorların vücuttaki koruyuculuk süresinin ne kadar olacağını bilmediğimizi göstermiştir" dedi.

Prof. Dr. Taskov'un ifadesine göre, şu anda immünolojik belleğin dayanıklılığı üzerine incelemeler yapılıyor. Profesör, "Dolayısıyla Covid-19 geçirmiş olanların da aşı olmasına hazırlık yapılması ve bunun yaz ve sonbahar aylarında gerçekleşmesi gerekiyor" dedi.

Aşılamada kalıcı bir başarı elde edilmesini umduğunu belirten Prof. Dr. Taskov, "Covid-19'u belirtisiz geçiren kişiler rahatça aşı olabilirler. Onlarda kısa sürede çok az miktarda antikor oluşur" diye vurguladı ve aşının yan etkilerinin sadece şiddetli alerjisi olan kişilerde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Profesör, "Onlar da aşılanabilirler, ancak aşılama işlemi özel koşullar altında yapılabilir. Kanser hastalarında, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi görüyorlarsa daha zayıf bir bağışıklık tepkisi bekleyebiliriz" dedi.

Uzman Doktor, "Antikorlar, ikinci doz aşı uygulanmasından 2-3 hafta sonra oluşacak. Bir kişi şimdi aşılanırsa, 2-3 ay içinde antikorlara sahip olacak. Ancak aşılamanın tekrarlanmasının gerekip gerekmeyeceği henüz bilinmiyor" diye izah etti.
Aşı olma isteğini ifade ettiğini ve hiçbir şey için endişelenmediğini söyleyen Profesör, "Bunun etkili bir aşı olduğuna derinden inanıyorum, bize daha önce uygulananlardan daha iyi bir aşı olduğuna inanıyorum" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER