Radev: Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı, Batı Balkanlar'ın Avrupa entegrasyonuna bağlıdırÇarşamba, 07 Aralık 2022

Radev: Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı, Batı Balkanlar'ın Avrupa entegrasyonuna bağlıdır

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan'ı temsil ettiği Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Batı Balkan ülkelerinin tam entegrasyonu olmadan tüm Avrupa'nın güvenlik ve istikrarından söz edemeyiz” diye kaydetti. Başkan, forum çerçevesinde enerji güvenliği, ekonomik kalkınma ve Avrupa'ya yönelik göçmen baskısı konularının tartışıldığını vurguladı.

Ülkemizin Schengen Bölgesi’ne katılımıyla ilgili bir soruya yanıt olarak Cumhurbaşkanı, ülkemizdeki siyasi güçleri konuyu siyasileştirmemeye ve parti liderleri arasındaki kişisel çekişme için kullanmamaya çağırdı. Radev, “Bu Meclis, yargı reformu ile ilgili olan Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamındaki kanun tasarılarını kabul etmelidir” diye ekledi. Konuyu Hollanda ve Avusturya liderleriyle görüşme fırsatı bulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanının ifadesine göre, Bulgaristan'ın gelecek yıl Schengen'e katılma şansı var, ancak bu büyük ölçüde diplomatik düzeyde ve özellikle Bulgaristan içinde nasıl hareket edileceğine bağlıdır. Radev, ayrıca bazı AB üyesi ülkelerde kırılması çok zor olan birikmiş önyargıların olduğunu ve bu nedenle tüm kurumların çabalarında birlik olması gerektiğini vurguladı.

Yabancı gazetecilerin Bulgaristan-Türkiye sınırıyla ilgili yaptığı haberlerde ortaya atılan iddiaların doğruluğu sorulduğunda Cumhurbaşkanı bu iddiaların kapsamlı bir şekilde incelendiğini belirtti. Radev, “Bir Bulgar polisinin bir göçmene Bulgaristan'dan ateş açtığına dair hiçbir gerçeğe ilişkin bilgi, kanıt ve verilere sahip değiliz” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, büyük bir göçmen grubunun saldırgan davranışlarının, Sınır Polisi Müdürlüğü’ne ait bir araca zarar verilmesinin yanı sıra görevlerini yerine getirirken yaralanan bir Bulgar polis memurunun bulunduğuna dikkat çekti.

Radev, dün Bulgaristan'ın Brüksel'de Avrupa Komisyonu ve Eurogroup ile imzaladığı mutabakat zaptı ile ilgili olarak, bunun birkaç hükümetin tam anlamıyla Avrupa entegrasyonu politikasının ve geçici kabinenin Avrupa'nın yıllardır hatırlamadığı yüksek enflasyonla başa çıkma konusundaki çabalarının takdir edilmesi olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı, “Makro finansal istikrarı sağlamaya yönelik çabalar da takdir edilmektedir” diye ekledi.


DİĞER HABERLER