Radev: Bulgaristan, Kuzey Makedonya ile diyaloğun somut sonuçları getirmesini bekliyorPerşembe, 25 Kasım 2021

Radev: Bulgaristan, Kuzey Makedonya ile diyaloğun somut sonuçları getirmesini bekliyor

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhei ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Bulgaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile ikili diyaloğun aynı zamanda beraberinde somut sonuçları getirmesini bekliyor” diye kaydetti.

Görüşme, AB Komiseri Varhei’nin girişimi üzerine gerçekleşti.

Radev, “Bulgaristan diyaloğa açık, güneybatı komşusuna net sorular sordu ve yanıtların yanı sıra bunu müteakiben Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nden gerçek adımlar atmasını bekliyor” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, Sofya ve Üsküp arasındaki ikili ilişkilerin gündeminde yer alan konular dış etkilere maruz kalmayıp Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa entegrasyonu sürecini ilerletmek için her iki tarafça açık bir şekilde ve taahhütler üstlenerek ele alınmalıdır.

Rumen Radev, bu diyalogda Bulgar kimliğini açıkça ortaya koyan Kuzey Makedonya vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesinin yanı sıra güneybatı komşumuzda kullanılan nefret söylemlerinin sürdürülebilir şekilde ortadan kaldırılmasının ve Bulgar tarihi ve kültürel mirasına saygı gösterilmesinin odak noktası haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi.


DİĞER HABERLER