Radev: Bulgaristan, Rusya'ya karşı zararlara rağmen yaptırım rejimlerine katıldıÇarşamba, 20 Nisan 2022

Radev: Bulgaristan, Rusya'ya karşı zararlara rağmen yaptırım rejimlerine katıldı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan'a üç günlük çalışma ziyaretinde bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile yaptığı görüşmede, “Bulgaristan, ülkemiz için sonuçlarına rağmen Rusya'ya karşı tüm yaptırım rejimlerine katıldı” diye kaydetti.

Kuleba, Ukrayna’nın Bulgaristan'ın yaptırımların bir kısmına katılmasına değer verdiğini ve bunun Bulgaristan'ın ekonomik çıkarlarına zarar verdiğinin farkında olduğunu, ancak Karadeniz bölgesinin bir refah bölgesi olmasının hem Ukrayna hem de Bulgaristan'ın çıkarına olduğunu kaydetti.

Radev, “Özellikle mevcut askeri çatışmaların gidişatı ve sivil halka yönelik tehdit konusunda endişeliyiz. Bulgar topluluğu, tam olarak askeri operasyonların yürütüldüğü bölgelerde yaşamaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Bir kez daha iki Slav kardeş ülke arasındaki kardeş ülke savaşı olan bu anlamsız savaşa mümkün olan en kısa sürede son vermeye ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Ukrayna'yı daha hızlı bir şekilde yeniden inşa etmenin yollarını bulmaya çağırıyoruz” dedi. Radev, B-9 ülkelerinin devlet başkanlarının çoğunun, savaşın ilk haftasında Avrupa Komisyonu'na Ukrayna'nın AB’ye entegrasyon sürecini hızlandırması çağrısında bulunan bir bildiri sunduklarını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan'ın mümkün olan her şeyi yapmaya ve imkanlarımız dahilinde Ukrayna'ya tam destek sağlamaya devam edeceğine kanaat getirdi.

Radev, “Bulgaristan halkı evlerini ve kalplerini Ukraynalılara açtı. 91 000'den fazla Ukraynalı burada bulunuyor. Birçok Ukraynalı çocuk okullarımıza ve anaokullarımıza devam ediyor. Ukraynalı askerlere yönelik tedavi programını yeniden başlatmaya hazırız” diye ekledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, “Siz sadece halkınızın lideri değil, aynı zamanda askeri bir lidersiniz, bu yüzden Ukrayna'da neler olduğunu çok iyi anlıyorsunuz. Elbette bu Rusya'nın dediği gibi özel bir askeri operasyon değil, tam kapsamlı bir savaştır” dedi. Kuleba, Bulgaristan'ın savaşın başlangıcından beri ilkeli bir tutum sergilemesinden dolayı teşekkür etti.

Dmitro Kuleba, Romanya üzerinden arabayla 18 Nisan'da Bulgaristan'a geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı daha önce Bulgaristan Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska ve Başbakan Kiril Petkov ile bir araya geldi.


DİĞER HABERLER