Radev, Charles Michel'e: Kuzey Makedonya'nın AB entegrasyonu gerçek sonuçlar üzerine kurulmalıSalı, 14 Haziran 2022

Radev, Charles Michel'e: Kuzey Makedonya'nın AB entegrasyonu gerçek sonuçlar üzerine kurulmalı

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin AB'ye entegrasyonu, sürdürülebilir ve geri döndürülemez bir süreç olmalı ve üyelik kriterlerini karşılamada gerçek sonuçlara dayanmalıdır” diye konuştu.

Devlet Başkanı, AB üyeliği için Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesinin, K.M.C. tarafından Kuzey Makedonya’daki Bulgarların haklarının gözetilmesi için anayasal güvencelerin sağlanmasının, Bulgaristan ve Bulgarlara yönelik nefret söyleminin ortadan kaldırılmasının ve güneybatı komşumuzdaki Bulgar kültürel ve tarihi mirasın korunmasının, birleşik bir Avrupa yolunda atmasına ihtiyaç duyulan adımlar olduğunu vurguladı.

Radev, “Bulgaristan diyaloğa açık ve bu ay yapılacak Avrupa Konseyi'ne kadar olan günlerde dikkate alınamayacak somut sonuçlar bekliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan'ın AB içindeki konumuna ilişkin artan anlayışı övdü ve güneybatı komşumuzun Avrupa entegrasyonu sürecindeki gerçek ilerlemesini dikkate alan ve AB'nin demokratik normlarını ve ilkelerini destekleyen açık mekanizmalar ve ölçülebilir kriterler geliştirme ihtiyacının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avusturya Cumhuriyeti Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Federal Bakanı Alexander Schalenberg ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa perspektifi hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.


DİĞER HABERLER