Radev: "Devletin istikrara ihtiyacı var"Çarşamba, 19 Nisan 2017

Radev: Bugün 44.Halk Meclisi'nin ilk oturumundan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, önümüzdeki hafta hükümet kurmak için partilerle istişarelere başlanacağını duyurdu. Tüm Bulgaristan halkının ciddi sonuçlar beklediğini anımsattı.

Mevzuatta değişiklik yapılmasına ilişkin tekliflerle ilgili Radev, tartışmaların her ne kadar seçimlerde ikamet şartı üzerinde odaklanmış olsa da, bunun en önemli soru olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı, milli güvenlik konusunda ne tür bir devlet olmamızı istediğimiz sorusunun önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Yabancı bir devletin etkisi altında olan bir devlet mi olacağız. Gerçekten şuna karar vermemiz gerekir ki, etnik bir partinin kayıt edilmesine izin veren bir devlet mi olacağız. İşte, en büyük soru işareti budur ve bu konuda nasıl bir devletin söz konusu olduğu hiç önemli değil" diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, "Giderek kendi içine kapanmasına izin vermeyerek, ülkede var olan dini topluluklarla ilgilenen bir devlet mi olacağız? Hangi dinin olduğu fark etmeksizin dini kurumlarını finanse eden bir devlet mi, yoksa onların dışarıdan finanse edilmesine izin veren bir devlet mi olacağız?" diye sorular yöneltti. Radev, kesinlikle sorumlu ve etkili bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Cumhurbaşkanı, kurumların devletin iç işlerine müdahale edilmesine izin vermemeye kararlı olması, Avrupa Birliği ve NATO yoluyla tüm kolektif korunma mekanizmaları en iyi şekilde kullanması ve Bulgar ordusu için gerçekten gerekenin yapılması halinde kimin nerede oy kullanacağının hiçbir önemi olmayacağına dair kesin konuştu.

Radev, "Eğer Bulgaristan devleti ülkedeki tüm dini topluluklara ait kurumları finanse etmeye karar verirse, bu 15-18 milyon levaya mal olacak" diye belirtti.

Türkiye'de yapılan referandumla ilgili Radev, her bir halkın anayasa düzenini ve yönetim şeklini kendisinin seçmesi hakkına saygı duyduğunu kaydetti.

Yeni hükümetle Bulgaristan adına yapıcı bir şekilde çalışmayı beklediğini kaydeden Radev, "Öyle laf olsun diye değil, nasıl bir hükümet kurulacağının benim için fark etmediğini birçok kez söyledim. Bulgaristan halkının seçtiği bu hükümetle ben çalışmak zorundayım. Milli çıkarın korunması adına ve Bulgar halkının beklentisine hitap edecek şekilde ilkeli çalışmamızı umuyorum" diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, "Devletin istikrara ihtiyacı var" diye kesin konuştu.


DİĞER HABERLER