Radev ile El-Sisi, Bulgaristan ve Mısır arasında enerjide ve ekonomik ikili iş birliğini görüştüSalı, 27 Eylül 2022

Radev ile El-Sisi, Bulgaristan ve Mısır arasında enerjide ve ekonomik ikili iş birliğini görüştü

Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Mısırlı mevkidaşı Abdel Fattah El-Sisi arasında yapılan bir telefon görüşmesinde Bulgaristan ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasındaki ikili iş birliğini enerji ve ekonomi alanında derinleştirme olanakları ele alındı. Ortak görüş, iki ülke arasındaki ilişkilere duyulan güvenin, ikili ortaklığın müteakip kapsamlı gelişimi için mükemmel bir temel olduğu yönündeydi.

Görüşmede mevcut enerji krizi koşullarında Mısır'ın hem Bulgaristan ile hem de bölgemizdeki birçok ülke ile enerji ortaklığı ilişkilerini güçlendirme potansiyeline sahip olduğu vurgulandı. Mısır, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve elektrik ihracatçıları arasında yer alıyor ve Cumhurbaşkanı El-Sisi, Bulgaristan ile yenilenebilir enerji kaynakları, elektrikli araba ve onlar için pil üretimi alanında iş birliğini derinleştirmeye ilgi duyduğunu belirtti. Görüşmede Bulgaristan'dan uzmanlardan oluşan bir heyetin bu alanlardaki belirli projeleri görüşmek üzere Mısır'ı ziyaret etmesi kararlaştırıldı.

Radev, “Bulgaristan, Mısır'ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da güvenlik ve istikrarı güçlendirmenin yanı sıra insan kaçakçılığı ve Avrupa'ya doğru kaçak göç akışlarıyla mücadelede bölgesel bir faktör olarak oynadığı rolü çok takdir ediyor” diye vurguladı. İklim değişikliğine karşı mücadelede ortak eylem ihtiyacı ve Mısır'ın ev sahipliği yapacağı yaklaşan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı 2022 de Radev ile El-Sisi arasındaki görüşmenin öne çıkan konuları arasındaydı.

Cumhurbaşkanı Radev, Mısır Cumhurbaşkanı'na ülkemizi ziyaret etmesi için yaptığı daveti yineledi.


DİĞER HABERLER