Radev, Lukoil yönetimiyle enflasyonla mücadele etmek için tedbirleri tartıştıCuma, 09 Eylül 2022

Radev, Lukoil yönetimiyle enflasyonla mücadele etmek için tedbirleri tartıştı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün (8 Eylül) Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Rus petrol şirketi Lukoil Yönetim Kurulu temsilcileriyle bir araya geldiği çalışma toplantısında, “Piyasa mekanizmalarını sıkı bir şekilde takip ederek, ekonomik ortamı istikrara kavuşturmak ve Bulgaristan’daki tüketicilerin yararına enflasyonla mücadele etmek için tedbirleri belirlemek gerekiyor” diye dile getirildi. Görüşmede ülkemizde enflasyonu sınırlama ve daha öngörülebilir bir ekonomik ortam için olanaklar tartışıldı.

Cumhurbaşkanı, “Akaryakıt fiyatlarının yüksekliği, tüm mal fiyatlarının artmasının başlıca sebepleri arasında yer almakta ve tüketimde daralmaya neden olmakta ki bu sadece tüketici için değil üretici için de bir kayıptır” diye belirtti. Radev, ekonomi ve enflasyonun büyük ölçüde üretilen yakıtların değerine bağlı olduğunu ve özellikle kriz dönemlerinde Lukoil'in ülkemiz için stratejik önemini belirlediğini sözlerine ekledi. Dünyanın önde gelen akaryakıt üreticisi olarak ülkemizdeki pazarda büyük bir paya sahip olan şirketin önemli rolünü vurgulayan Cumhurbaşkanı, Lukoil yönetiminin Bulgaristan hükümetiyle yapacağı toplantının ülkedeki enflasyonla mücadele için etkili çözümler belirlemek için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Lukoil Başkanı Vadim Vorobyov, son günlerde Bulgaristan hükümeti ve şirket temsilcilerinin ekonomik ortamı istikrara kavuşturmak ve enflasyona karşı koymak için olası eylemleri görüştüklerini belirtti.


DİĞER HABERLER