Radev, Türkiye Büyükelçisi Sekizkök ile enerji krizinin aşılması konusunu görüştüSalı, 30 Ağustos 2022

Radev, Türkiye Büyükelçisi Sekizkök ile enerji krizinin aşılması konusunu görüştü

Bugün (30 Ağustos) Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ikili ortaklığı güçlendirerek enerji ve ekonomik krizinin olumsuz sonuçlarının sınırlandırılması konusunu ele aldılar. İkili, ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında iş birliğini etkinleştirme ve bağlanabilirliği geliştirme olanaklarını tartıştı.

Devlet Başkanı, Türkiye'nin ülkemiz için enerji alanında önemli bir ortak olarak öneminin yanı sıra Bulgaristan'ın bu alandaki diyaloğu daha da genişletmeye olan ilgisinin altını çizdi. Toplantıda Bulgaristan'ın güneydoğu komşumuza elektrik ihracatçısı olduğu, Türkiye topraklarında ise gelecekte bölgeye alternatif enerji kaynakları sağlayabilecek yeni sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminallerinin inşa edildiği belirtildi.

Radev, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ukrayna'daki çatışmayı yatıştırma ve savaşın bölgemiz için ikincil olumsuz sonuçlarını en aza indirme çabalarını takdirle karşıladığını belirtti.

İkili, ortak sınır boyunca sınır noktalarının geçirgenliğinin artırılmasının sadece iki ülkenin işletmeleri ve vatandaşları için değil, aynı zamanda AB için de önemli olduğu görüşü etrafında birleşti.

Cumhurbaşkanı, “Bulgar kurumları bu konunun öneminin tamamen farkında ve çözmek için harekete geçiyor” diye vurguladı.

Görüşmede sınır ötesi suçlar ve insan kaçakçılığına karşı ortak mücadele de ele alındı. Avrupa'ya yönelik göçmen baskısında artış olduğu ve organize suç örgütü üyelerinin ve insan kaçakçılığı yapanların yasa dışı yollarının önünün kesilmesi için iki ülkenin kurumları arasında daha iyi koordinasyon, deneyim ve bilgi paylaşımına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.


DİĞER HABERLER