Radevı: Bulgaristan ile Türkiye arasında enerji ve ulaşım bağlantısı için iş birliği Avrupa'nın geleceği için kilit önemdedirSalı, 06 Haziran 2023

Radevı: Bulgaristan ile Türkiye arasında enerji ve ulaşım bağlantısı için iş birliği Avrupa'nın geleceği için kilit önemdedir

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yeniden Türkiye Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen yemin törenine katılmadan önce gazetecilere verdiği demeçte, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ikili ilişkilerimizde önemli alanlarda somut ilerlemeler kaydettik. Geçici hükümetin geçen yıl kendisiyle önemli görüşmemden sonra başlattığı projeler hayata geçirilirse, bu bölgemizin daha fazla güvenlik, istikrar ve refahı için iki ülkenin rolünü artıracaktır” diye kaydetti.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki iş birliğinin Avrupa'nın geleceği için kilit öneme sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, güney komşumuzun Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) dışındaki en büyük ticari ve ekonomik ortağı olduğunu ve günümüzün karmaşık jeopolitik durumunda ülkenin rolünün gözle görülür şekilde arttığını sözlerine ekledi. Radev, Türk mevkidaşı ile birlikte güven ve dostluk ilişkileri kurduklarına işaret ederek, geçen yıl ekim ayında İstanbul'a yaptığı ziyaretin ardından ikili ilişkilerde önemli alanlarda kaydedilen somut ilerlemeleri hatırlattı.

Radev, “O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemin ardından Bulgaristan, Türkiye'deki tüm sıvılaştırılmış gaz terminallerine ve ülkenin gaz iletim şebekesine 13 yıllığına yıllık 1,5 milyar metreküp gaz rezerv kapasitesiyle erişim sağlayan bir anlaşma imzaladı. Böyle bir anlaşmaya varabilen tek ülkeyiz” diye kaydetti ve varılan anlaşmanın gaz arzının güvenliği, çeşitlendirme ve uygun fiyatlar için istikrarlı garantiler sağladığını da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, “Bu anlaşma, Bulgaristan'ı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği için önemli bir faktör olarak konumlandırıyor” diye ekledi.

Radev, “Küresel tedarik zincirlerindeki köklü değişiklikleri, ülkelerimiz arasındaki artan trafiği ve Avrupalı ​​ortaklarımıza karşı bilinçli sorumluluğumuzu göz önünde bulundurarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben, ülkelerimiz arasındaki ulaşım bağlantılarını önemli ölçüde iyileştirmek için bir taahhütte bulunduk ve ortak önlemleri belirledik” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, yakında hizmete açılacak olan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nın genişletilmiş kısmı, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki tek demiryolu hattının kapasitesinin optimizasyonu ve AB desteğiyle Elhovo, Lesovo, Hamzabeyli ve Edirne arasında ikinci bir demiryolu hattı inşası için muhtıra imzalanması ile ilgili projelerin başlatıldığını kaydetti. Radev, “Lesovo ile Maritsa Otoyolu arasında bir otoyol bölümünün inşası şimdiden planlanıyor, böylece tır ve trenlerin çok yüksek düzeylerdeki trafik akışını ikiye bölebiliriz ve Rezovo yakınlarında da bir yaya köprüsünün inşası planlanıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Tüm bu projelerin hayata geçirilmesi ticarete, ekonomik kalkınmaya güçlü bir ivme kazandırıyor ve tüm bölgemiz için yeni fırsatlar sunuyor. Yeni düzenli hükümetin elde edilen başarılardan yararlanacağını ve başlatılanları bitireceğini kuvvetle umuyorum” diye kaydetti ve bu projelerin sadece Bulgaristan için değil, Avrupa için de önemli olduğunu vurguladı. Radev, “Bulgaristan'ın daha hızlı bir ekonomik hızda gelişmesini ve bölgemizde ve Avrupa'daki rolünü güçlendirmesini istiyorsak, yıllar içinde geride kalan bağlantımızı önemli ölçüde geliştirmemiz gerekiyor” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığının ardından karayolu ulaşımı için tek yolun Türkiye ve Bulgaristan üzerinden geçtiğine ve hacminin katlanarak büyüdüğüne dikkat çekti. Artan trafiği karşılamak için ülkemizin bağlanabilirliğini geliştirmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Radev, “Ekonomilerimiz ve ticari gelişimimiz ve Avrupalı ​​ortaklarımıza ve müttefiklerimize yardım etmek için bundan kesinlikle yararlanmalıyız” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı, yasa dışı göçle mücadeleye ilişkin bir soruya Türkiye'nin ortak Avrupa sınırımızın korunmasına katkıda bulunma konusunda ciddi bir taahhütte bulunduğunu ve son aylara ait istatistiklerin güvenliğin güçlendirilmesinin sonuçlarını gösterdiğini söyledi. Radev, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni görev süresinde Türkiye'nin AB’nin dış sınırlarını korumak için hepimize yardım etmek için daha çok çalışmasını bekliyorum” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, Avrupa liderlerini, Europol tarafından desteklenen, Bulgaristan'ın inisiyatifiyle başlatılan Yasa Dışı Göç ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Ortak Görev Gücü'ne katılmaya davet ettiğini söyledi. Radev, göçmen kaçakçılığı ağını finanse eden ve organize eden merkezlerin farklı Avrupa ülkelerinde olduğuna ve AB çapında karşı önlemler ve koordineli operasyonlar için hızlı bilgi paylaşımına ihtiyaç olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı, “Para akışlarını takip edip durdurduğumuzda ve böylece bu ağın finansmanını engellediğimizde başarılı olacağız” diye kaydetti.

Olağan bir hükümet kurulması için sunulan kabine listesine göre hükümeti teknokratlar mı yoksa siyasi mi olarak tanımladığı sorusuna Cumhurbaşkanı, teknokratlar kabinelerinin bulunmadığını ve siyasi sorumluluğun bu hükümetin arkasında duran siyasi partilere ait olacağını kaydetti. Radev, “İlgili bakanlıklarda hangi partinin hangi hakimiyete sahip olduğu çok yakında netleşecek” diye belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER