Razgrad Pargalı İbrahim Paşa Camii'nin restorasyonu için sözleşme imzalandıSalı, 29 Ocak 2019

Razgrad Pargalı İbrahim Paşa Camii'nin restorasyonu için sözleşme imzalandıRazgrad (Hazargrat) Valisi Günay Hüsmen ve Tırgovişte (Eski Cuma) merkezli Stroycommerce TT Şirketi'nin Müdürü Toşko Rayçev bugün Razgrad Makbul İbrahim Paşa Camii olarak da bilinen Pargalı İbrahim Paşa Camii'nin restorasyonu için sözleşme imzaladılar.

İmza töreninde Milletvekili Desislava Atanasova, Vali Günay Hüsmen'in yardımcıları Nuriye Tsrıngalova ve Evgeni Draganov ve Razgrad Valiliği Genel Sekreteri Mihail Todorov hazır bulundular.

Günay Hüsmen'in ifadesine göre proje sözleşmesinin tam olarak Razgrad Günü'nde imzalanmasında sembolik bir şey var. Vali, ülkemizdeki en büyük ve Müslümanların en eski ibadet yerlerinden birinin korunması konusunda duyarlı davranması ve onarımı için gerekli olan yaklaşık 2 000 000 levanın devlet tarafından sağlanmasını desteklediği için şahsen Başbakan Boyko Borisov'a teşekkür etme fırsatını kullandı. Günay Hüsmen, "Farklı etnik toplulukların bir arada yaşadığı bir bölgede bir camiyi tamir etmek, o bölge halkına verdiği güçlü bir mesaj olduğu gibi hükümetin ülkemizde din özgürlüğü konusunda çalışmalarının ve tutumunun da güçlü bir işaretidir. Proje uygulama süresi olan 890 günden sonra güçlendirilmiş ve yenilenmiş bina bütün ihtişamı ile şehrin merkezini süslediğinde Razgrad şehrinin daha güzel hale geleceğine inanıyorum" dedi.

Milletvekili Desislava Atanasova da ayrıca onlarca yıl kaderine terk edilmiş kültürel anıtın restore edilmesinin önemine dikkat çekti. Milletvekilinin ifadesine göre caminin restore edilmesi ve Hemus otoyolunun inşaatının tamamlanmasından sonra Deliorman'ın kültür, tarih ve din turizmi açısından turizm potansiyelini gerçekleştirmek mümkün olacak, çünkü antik Roma kenti Atribus, Sveştari (Mumcular) Trak Mezarlığı ve Demir Baba Tekkesi de bu bölgede bulunuyor.

Stroycommerce TT Şirketi'nin Müdürü Toşko Rayçev, zor bir proje olduğunu, ancak şirketin daha önce Tırgovişte şehrinde birkaç dini bina olmak üzere ibadet mekanlarının incelenmesi, tasarımı ve onarımı konusunda deneyim sahibi olduğunu söyledi. Rayçev, Razgrad'daki Pargalı İbahim Paşa Camii'nin yenilenmesinden sonra açılış kurdelesini kesme zamanı geldiğinde herkesin memnun olacağına inanıyor.

Rayçev,"Ancak bu gelecekte olacak olan bir şey ilk önce koordinasyon prosedürleri yapılması gerekli olacak, daha sonra cami binası incelenecek ve ihtiyaca göre tasarlanacak-cami zemini, duvarlar, çatı, su ve kanalizasyon, elektrik tesisatı, ısıtma, havalandırma ve en sonunda yapısı çevresindeki alanla uyumlu bir şekilde oluşturulacak. Proje uygulama süresi olan 890 gün içinde 90 gün proje tasarımı için öngörülüyor. İş oraya vardığında ve finansman sağlandığında belirlenen süreye uyacağımıza inanarak inşaat çalışmalarına başlayacağız" dedi.
Stroycommerce TT Şirketi, caminin restorasyonu için ihale şartnamesinde yer alan şartlara uyan tek şirketti. Başvuru yapan diğer dört şirket ihaleye katılamadı.


DİĞER HABERLER