Remdesivir ilacı Bulgaristan'a ulaştıCuma, 30 Ekim 2020

Remdesivir ilacı Bulgaristan'a ulaştıYaklaşık 2600 şişe Remdesivir ilacı Bulgaristan'a ulaştı. Onlar yoğun bakım ünitelerinde yatan 260 koronavirüs hastasının tedavisinde kullanılacak.

Teslimat 2,1 milyon leva değerinde ve şişeler 25 gün boyunca hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde orantılı olarak dağıtıldı.

Remdesivir'in bölge sağlık müfettişliklerine (RZİ) dağıtımı sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Boyko Penkov, "Mart ayına kadar her ay 6 000 şişe Remdesivir almayı bekliyoruz" dedi.

Bakan Yardımcısı ayrıca tedavide ilk günde iki şişe ve sonraki günlerde intravenöz ile uygulanan bir şişe ilaç kullanıldığını izah etti. İlaç ilk önce beş RZİ'ye ve Sofya'daki Pirogov Hastanesi, Aleksandrovska Hastanesi ve Askeri Tıp Hastanesine teslim edildi. İlaç eczanelerde satılmayacak.

Dr. Penkov, "Bu, Bulgaristan hükümetinin 21 milyon levanın üzerinde kaynak sağladığı sözleşme kapsamında yapılan ilk teslimat. Bu teslimatın değeri 2 milyon 100 bin leva. İlaçlar, 25 gün içerisinde hastaların ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek şekilde orantılı olarak dağıtıldı" diye belirtti.

Bakan Yardımcısı, ayrıca hangi hastaların tedavisinde Remdesivir ilacı kullanılmasının tavsiye edilmediğini açıkladı.

Dr. Penkov, "Hafif atlatan hastalarda veya sitokin fırtınasının çok şiddetli durumunda olanlarda kullanılmaz, sorun çıkar, bunlar orta-ağır hastalar. Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzman Konseyi, ilacın hangi hastalara en yararlı olacağını değerlendirmek için bir prosedür oluşturdu. Bu prosedürün uygulanması için Bulgaristan'ın değişik yerlerinde bulunan hastanelere talimat verildi" diye ifade etti.

Bakan Yardımcısı, kasım ayında beklenen teslimatın Ekim ayına göre iki buçuk kat daha fazla miktarda olacağına işaret ederek, her ay 6 000 şişe olmak üzere ritmik bir şekilde teslim edileceğini vurguladı.
Dr. Penkov, ilacın hastanede kalış süresini 4-5 gün kısalttığını ve hastalığın seyrini biraz daha hafiflettiğini belirtti.

Askeri Tıp Hastanesi Müdürü Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, "Bu ilacın kontrendikasyonları çok tartışmalı bir konu, ancak kesinlikle alerjik reaksiyonların bu preparatın kullanımının kesinlikle kontrendikasyonları olduğu söylenebilir" dedi.


DİĞER HABERLER