Restoran ve otel işletmeciliği sektöründe çalışanların yüzde 22’si kaçak çalışıyorPazartesi, 25 Ekim 2021

Restoran ve otel işletmeciliği sektöründe çalışanların yüzde 22’si kaçak çalışıyor

Genel İş Müfettişliği istatistiklerine göre, yıl içinde iş sözleşmesi olmadan çalışanların beşte birinden fazlası restoran ve otel işletmeciliği sektöründe istihdam edilmektedir.

Temmuz - Eylül döneminde sahil beldelerindeki yeme-içme ve konaklama yerlerinde 1200'den fazla denetim gerçekleştirildi. Çalışma saatleriyle ilgili ihlallerden başka 163 sözleşmesiz çalışan işçi ve 38 üçüncü ülke vatandaşının Bulgaristan'da işgücü piyasasına giriş izni olmadan çalıştığı tespit edildi.

Genel İş Müfettişliği Başuzmanı Dina Hristova, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Bu yıl da kayıt dışı çalışmaya yönelik denetim faaliyetleri geleneksel olarak riskli olduğundan dolayı İş Müfettişliğinin otel ve restoran endüstrisi işletmelerine yönelik teftişler öne çıkanlar arasında yer alıyor” diye belirtti.

Hristova, “Dokuz ay boyunca gerçekleştirdiğimiz teftişlerde tespit edilen iş akdi olmadan çalışmaların yaklaşık %22'si otel ve restoran işletmeciliği faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu durum bize bu ekonomik faaliyetlere yönelik denetimlere devam etmemiz gerektiğini söylüyor” dedi.

İnsanların işi bıraktıktan sonra ihlal bildiriminde bulunması uygulaması da devam etmektedir. Onların çoğu işverenlerle sözlü olarak kararlaştırdıkları ücreti alamayan işçilerdir, ancak böyle durumlarda Genel İş Müfettişliği ihlalleri zor tespit edebilir.

Hristova, “Sözleşmelerdeki bu tür hayali hükümler altında çalışmayı kabul etmemeleri için her zaman öncelikle işçilerin kendilerine sesleniyoruz. Çünkü o zaman sözlü olarak anlaştıkları diğer parayı talep edemezler ve dolayısıyla iş sözleşmesi olmadan çalışmayı kabul etmesinler veya herhangi bir şekilde kendilerini buna mecbur hissediyorlarsa, daha işteyken bize bir ihbar versinler ki, biz de işvereni kendileriyle sözleşme yapmaya mecbur bırakabilelim” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER