Ribnovo'daki Kur'an Kursu öğrencileri Türkiye gezisiyle ödüllendirildiPazartesi, 18 Eylül 2023

Ribnovo'daki Kur'an Kursu öğrencileri Türkiye gezisiyle ödüllendirildi

Blagoevgrad (Yukarıcuma) iline bağlı Gırmen ilçesinin Ribnovo köyünde düzenlenen Kur'an kurslarına katılan 47 öğrenci, gösterdikleri çabalardan dolayı Türkiye'deki tarihi yerlerine gezi ile ödüllendirildi. Onlar, Konya, İstanbul, Ankara, Bursa ve Mudanya'yı gezdiler.

Gezi sırasında çocuklara Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, hocaları Fatme Köybaşieva ve Başmüftülük Hac ve Umre Dairesi Uzmanı Cemal İsa eşlik ettiler.

Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, “Ribnovo'daki Kur'an kurslarına katılan öğrenciler en aktif olanlar arasında yer alıyor. Yaşları 4 ile 74 arasında olan müminler yıl boyu köyde eğitim görüyorlar. Hocaları da bunda önemli rol oynuyor, onlar öğrencilerini motive etmek için çeşitli etkinlikler düzenliyor” diye kaydetti.

Ribnovo köyünde Kur'an Kursu Öğreticisi Fatme Köybaşieva, “Üç ay önce, gezi masraflarının bir kısmını karşılayarak bazı öğrencileri ödüllendirmek isteyen bir kişiden bir teklif aldım. Kur'an Kursumuza 100'ün üzerinde çocuk katılıyor. Düzenli olarak Kur'an kurslarına katılan ve mükemmel bir disiplin gözlemleyen öğrenciler Türkiye'ye gitti. Kur’an'ın tamamını tekrar hatmetmek, daha fazla sure ezberlemek, "Sevgili Dinim" kitabından farklı konuları öğrenmek ve namaz kılmak gibi birlikte kendimiz için belirlediğimiz hedeflere de ulaştık” diye anlattı. Hoca, çocuklara aktif oldukları için, bağışçılara ve Başmüftülüğe ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Köybaşieva, sarf edilen çabalarla Kur'an kursuna katılanların Allah'a daha da yakınlaşacağını ve O'nun rızasını kazanacağını umduğunu ifade etti.

Ribnovo köyünden grubun ziyaret ettiği ilk yer Konya oldu. Çocuklar ve yöneticileri, ikonik camilerden bazılarını, şair ve filozof Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesini ziyaret etme ve balonla uçma fırsatı buldular.

Grubu Ankara şehrinde imamlık yapan dünyaca ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Mustafa Özcan Güneşdoğdu karşıladı ve onlara Türkiye'nin başkentindeki bazı camileri ve turistik yerleri gezdirdi.

Gezi, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın hediyeler verdiği Bursa'da devam etti ve sahil şehri Mudanya gezildi. Programın son günü ise İstanbul ziyaretine ayrıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER