Risk Altındaki Çocuklar ve Gençler Programı sona erdiÇarşamba, 27 Eylül 2017

Risk Altındaki Çocuklar ve Gençler Programı sona erdi Risk Altındaki Çocuklar ve Gençler Programı ülkede 4 gençlik merkezi kurulmasıyla sona erdi. Programın maliyeti 10 milyon levayı aştı.

Program faaliyetleri kapsamında Stara Zagora (Eski Zağra), Filibe, Mezdra ve başkent Sofya'da Sredets İlçesi'nde 4 gençlik merkezi kuruldu. Program çerçevesinde ülkenin çeşitli ilçelerinde sosyal yönden zayıf ailelere yönelik çalışmalar yürütülen toplam 11 proje finanse edildi.

Program kapsamında eğitim konusunda arabuluculuk yapacak yaklaşık 40 Roman asıllı vatandaş ve 200'ü aşkın öğretmen eğitildi.

Program Avrupa Ekonomik Alanı Mali İstikrar Mekanizması 2009-2014 kapsamında finanse edildi. Bu bilgiler Risk Altındaki Çocuklar ve Gençler Programı Kapanış Etkinliği kapsamında düzenlenen nihai konferans sırasında verildi.

Avrupa Ekonomik Alanı Mali İstikrar Mekanizması, Avrupa Ekonomik Alanı'nda ekonomik ve sosyal farklılıkların azaltılması ve hibe desteği veren ve yararlanan ülkeler arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesine yöneliktir.

Proje sonuçlarının çok iyi olduğunu söyleyen Eğitim Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova, multikültürel ortamda çalışma becerisine sahip olacak şekilde eğitilen arabulucuları buna örnek gösterdi. Bakan Yardımcısı, "Proje faaliyetleri birkaç yönde yapıldı. Bir yandan okul öncesi eğitime hazırlık yapıldı, öte yandan sosyal yönden zayıf olan Roman asıllı aileler hazırlandı ve gençlik merkezleri kuruldu" diye kaydetti.

Mihaylova, "Örneğin, arabulucular, desteğe ihtiyacı olan kişilerle kurumlar arasında bağlantı kuran kişilerdir. Onlarla kırılgan grupların topluma entegre edilmesi amaçlanıyor" diye belirtti.

Mihaylova, sosyal hizmet işçilerinin yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunun altını çizdi. Bu sosyal hizmet işçileri olmaksızın kırılgan gruplara ait çocukların okul öncesi ve okul ortamına katılmasının mümkün olmadığını belirtti.


DİĞER HABERLER