Rodoplar'da üç yavru ayı kurtarıldıPazartesi, 21 Haziran 2021

Rodoplar'da üç yavru ayı kurtarıldıRodoplar'da üç küçük ayı olayı bütün toplumumuzu heyecanlandırdı. Smolyan bölgesinde on gün içinde üst üste üçüncü kurtarma operasyonundan sonra, bölgede hayvan çeşitliliğinin korunmasından sorumlu devlet uzmanları bir çalışma oturumunda bu tür olayları önlemek ve korunan türleri korumak için alınacak önlemleri ele aldı.

İlk iki yavru bulunduktan sonra bile, verilen tüm av izinlerinin denetimi yapıldı. Bulundukları yerlerin yakınında bulunan kameralardan alınan kayıtlar da incelendi, ancak kaçak avlanma izine rastlanmadı.

Bölgesel Orman İşletmesi müdürü Müh. Zdravko Bakalov'a göre, boz ayı şu anda aktif bir çiftleşme döneminde. Çoğu zaman erkeklerin davranışları bu dönemle izah edilir. Küçükleri kovmaları da doğal olarak kabul edilebilir. Orman uzmanları başka nedenler aramaya da devam ediyor tabii, ancak önde gelen açıklaması türün biyolojisi olmaya devam ediyor.

Bulgaristan Bilimler Akademisi Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Araştırma Enstitüsü'nden Vladimir Todorov, Rodoplar'da bulunan küçük yavru ayılarının annelerini büyük olasılıkla kaçak avcılar nedeniyle kaybettiği fikrini savunnuyor. Tüm uzmanlar bir görüşte hemfikir: annesiz bu küçük ayıların vahşi doğada hayatta kalma şansının çok az olduğudur:

Smolyan Çevre ve Sular Bölge müfettişliği müdürü Ekaterina Gaceva şöyle konuştu:

"Bir yandan üçüncü bir ayıyı kurtarıyor olmamız çok iyi bir haber, çünkü bu hayvanlara şans veriyoruz, diğer yandan nedenler analiz edilmeli ve kontrol güçlendirilmelidir. Bir başka kurtarma operasyonundan sonra, uzmanlarımız ve ormandaki meslektaşlarımız tarafından tekrar devriyeler düzenlendi. Şimdiye kadar, öldürülen bir anneye veya çatşma belirtisine, kanlı izlere veya benzer bir şeye rastlamadık."

Bulunan ayılar sağlıklı, yaklaşık 4 aylık. Ancak aynı anneden olup olmadıkları DNA testi ile kanıtlanabilir. Şu anda Belitsa'daki parkta bulunuyorlar, ardından Yunanistan'daki bir rehabilitasyon merkezine gönderilecekler. Orada, insanlarla temas etmeden özel bir şekilde beslenecekler. Yaklaşık bir yıl içinde, biyoçeşitlilik uzmanlarının doğaya nasıl uyum sağladıklarını izlemek için onları tasmalarla işaretleyeceği Bulgaristan'a iade edilecekler.


DİĞER HABERLER