Romanya, iş arayan Bulgaristan vatandaşları için cazip olmaya başladıÇarşamba, 29 Ağustos 2018

Romanya, iş arayan Bulgaristan vatandaşları için cazip olmaya başladıRomanya, Bulgaristan vatandaşları için kimya endüstrisi ve inşaat sektöründe çalışabilecekleri çok cazip bir ülkedir, çünkü orada ortalama maaş 1300 ile 1500 leva arasındadır.

Çalıştırmak için Romence bilen ve Kuzeybatı Bulgaristan'da yaşayan erkekler aranıyor.

Her gün Vidin ve Rusçuk bölgesinden 240'tan fazla kişi Tuna nehrinden Romanya'ya geçiyor.

Romanya'da asgari ücret, 800 levadan fazla eden 1 900 leyidir, Bulgaristan'da ise 510 leva.

Veriler, Bulgaristan'ın 8 ili ve Romanya'nın 7 sınır bölgesinde yapılan istihdam anketinden elde edildi. Anket çalışması, Avrupa Birliği'nin (AB) BG RO Mobility projesi çerçevesinde gerçekleştirildi.

Bulgaristan tarafından proje ortağı, Merkezi Rusçuk şehrinde bulunan Avrupa İş Destek Merkezi Derneği'dir. Proje, Interreg V-A Romanya-Bulgaristan 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirildi.

İki ekip, Mehedinti, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Calarasi ve Köstence olmak üzere Romanya 'da 7 kazada ve Vidin, Vratsa, Montana, Plevne, Veliko Tarnovo, Rusçuk, Silistre ve Dobriç olmak üzere Bulgaristan'ın 8 ilinde işgücü durumunu analiz etti.

Romanya'da çalışan vatandaşlar, başlıca plastik ürün imalatı yapan işletmelerde ve fabrikalarda ve inşaat sektöründe çalışmaktadır.

Romanyalı işverenler tarafından tercih edilen işçilerin en azından biraz Romence bilmelerine olumlu bakılıyor. Romence ile birlikte İngilizceyi de bilenler daha da aranılıyor. 1 ve 3 yıl arasında iş deneyimine sahip olanlar tercih ediliyor.
Bazıları sabah gemi ile yolculuk yapıyor veya Tuna nehrini başka bir araçla geçerek Romanya'da çalıştıktan sonra akşam eve dönüyorlar.
Romen şirketlerin yüzde 72'sinin işçiye ihtiyacı var, tarım sektöründe bulunan açık iş pozisyonların yarısı boş duruyor.

Bulgarlar için ek bir kolaylık, EURES Avrupa İstihdam Hizmetleri Ağı'nın mülakat için yolculuk, yer değiştirme masrafları, dil eğitimi, mesleki yeterliliklerin tanınması gibi ülke dışındaki iş bulma maliyetinin bir kısmını karşılamasıdır.

Bulgaristan'ın kuzey kesiminde yaşayanların yüzde 58'i bir teklif almaları halinde Romanya'da çalışmaya hazırdırlar. Sadece yüzde 19'u bunu asla yapmayacaklardır.

Teleorman ve Dolj kazalarında elektrik motor üretimi, Olt ve Mehedinti kazalarında ise otomotiv parça ve motor üretimi için işçiler aranıyor. Bilişim teknolojileri sektöründe başta Calarasi ve Köstence kazalarında, inşaat için plastik ürünler ve metal ürünleri imalatı sektörlerinde ise Teleorman dışındaki tüm Romen bölgelerinde personel sıkıntısı yaşanıyor. Telekomünikasyon sektörü, 7 Romen kazasında da istihdam sağlayabilir. Köstence, Giurgiu ve Menedinti şehirlerinde gemi yapımında da iş teklifinde bulunuluyor.

Şimdiye kadar Bulgarlar daha çok Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi daha zengin AB ülkelerini tercih ettiler ve Romanya iş aramada yeni bir eğilimdir. Aynı zamanda Bulgar şirketleri ciddi bir işçi sıkıntısı yaşıyor.

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği'nin tahminlerine göre önümüzdeki 5 yıl içinde 500 000 işçi sıkıntısı yaşanacak. Fakat bizde mühendislere bile Romanya'da işçilere ödenen ücretlerden daha düşük olan 1000 leva maaş veriliyor.


DİĞER HABERLER