Rudozem Merkez Camii İmamı Hayri Şerifov, Yılın İmamı ödülünü aldıSalı, 29 Nisan 2014

Rudozem Merkez Camii İmamı Hayri Şerifov, Yılın İmamı ödülünü aldıGeçen 2013 yılında Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, ülkede en iyi faaliyeti olan cami encümenliklerini seçme girişimini başlattı. Bu girişim kapsamında Yılın İmamı da seçilmektedir. Bununla Başmüftülük, Bulgaristan'da cami encümenlikleri ve imamların faaliyetlerinin popülarize edilmesini amaçlamaktadır.

Başmüftülükte kurulan özel bir komisyon cami encümenlikleri ve onlara bağlı olarak görevli imamların değerlendirilmesine yönelik kriterleri hazırladı. Onların üzerine tüm ülkeden en iyi faaliyet gösteren cami encümenlikleri ve imamları seçildi. 2013 Yılın İmamı ödülüne Rudozem Merkez Camii İmamı Hayri Şerifov layık görüldü.

Momçilgrad (Mestanlı) kasabasındaki İlahiyat Lisesinden mezun olan Hayri Şerifov, yüksek eğitimini Suudi Arabistan'ın Medine şehrindeki Devlet İslam Üniversitesinde gördü. 2007 yılından bu yana Rudozem kasabasında imamlık yapmaktadır. Günlük dini görevlerinin yanı sıra Rudozem'deki imam ödüle aday seçilmesinde önde gelen kriterlerden biri olan sosyal yenilik faaliyetiyle diğer meslektaşlarına fark atıyor.

Hayri Şerifov, son yıllarda katıldığı çeşitli turnuvalarda birinci yerleri kazanan çocuk ve gençlerin yer aldığı bir futbol takımı kurup başarıyla yönetmektedir. İslam dininin değerleri ve faziletlerini çocuk, genç, veliler ve tüm toplum spor aracılığıyla öğrenmektedirler.

Yılın İmamı plaketini Şerifov'a Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet tarafından sunuldu.

Ödül töreni Zlatograd kasabasında Kutlu Doğum Programı kapsamında gerçekleştirildi.


DİĞER HABERLER