Rus uzmanlar Bulgaristan'da düzenlenen nükleer enerji referandumunu bir emsal olduğunu düşünüyorÇarşamba, 30 Ocak 2013

Rus uzmanlar Bulgaristan'da düzenlenen nükleer enerji referandumunu bir emsal olduğunu düşünüyorRus uzmanlar Bulgaristan'da 27 Ocak tarihinde düzenlenen nükleer referandumun bir emsal teşkil ettiğini düşünüyor. İlk defa "Fukuşima" nükleer santralinde meydana gelen büyük kazadan sonra, bir Avrupa ülkesinin nükleer enerjiye "EVET" dediği belirtiliyor. "RBK Daily" gazetesi yine de son sözün Bulgaristan hükümetinde olduğunu yazıyor.

Moskova Devlet Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Leonid Gusev "Bulgaristan'da "Belene" nükleer santrali inşası için düzenlenen halk oylamasından çıkan sonuçlar, sadece ülke için önem taşımıyor. Bu sonuçlar tüm Avrupa ve Dünya için önem taşıyor, çünkü ilk defa "Fukuşima" nükleer santralinde meydana gelen büyük kazadan sonra, bir Avrupa ülkesi nükleer enerjiye "EVET" dedi" yorumunda bulundu. Ona göre, bazı Avrupa ülkelerinin nükleer enerjiye karşı çıkması ve Bulgaristan'ın barışçıl amaçlı nükleer enerji gelişimini desteklemesi emsal haline dönüşüyor.

Analizci Dmitriy Kumanovskiy referandum sorusunun değiştirilmesi bile, vatandaşların "Belene" nükleer santraline olan tutumunu değiştirmediğini belirtiyor.
Kumanovskiy "Bulgaristan'da düzenlenen referandumun sonuçları, nükleer enerjiden vazgeçen ülkelerin bulunduğu Avrupa'da emsal teşkil ediyor" dedi.


DİĞER HABERLER