Ruse Mirza Said Paşa Camiinde yeni bir çocuk oyun alanı açıldıPazartesi, 30 Mayıs 2022

Ruse Mirza Said Paşa Camiinde yeni bir çocuk oyun alanı açıldı

28 Mayıs'tan itibaren Ruse (Rusçuk) Mirza Said Paşa Caminide yeni bir çocuk oyun alanı 4-6 yaş arasındaki minikleri ağırlıyor. Tüm çocuklar için tamamen ücretsiz olarak hizmete açık olan çocuk oyun alanında yapılan dersler sırasında onlarla Vaize Bayriye Ahmedova ilgilenir.

“Hacı Mahmure Şener” adı verilen çocuk oyun alanının resmi açılış töreninin konukları arasında Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Ruse Bölge Müftüsü Yücel Hüsnü, Ruse İlahiyat Lisesi Müdürü Tuncay Şerif, sponsorun oğlu Tuncay Şerif, Türkiye'den gelen konuklar, veliler ve bölgeden çocuklar yer aldılar.

Vedat Ahmet, yaptığı selamlama konuşmasında okul öncesi İslami eğitimin, Başmüftülüğün gelecekte geliştireceği ve teşvik edeceği eğitim biçimlerinden biri olduğunu, çünkü bunun toplumun geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu söyledi.

Hazır bulunanları selamlayan Bölge Müftüsü, Tuna Nehri kıyısındaki şehrin çocuklarının oyunlar ve yaşlarına uygun hazırlanan özel bir program aracılığıyla İslam'ın erdemleri hakkında daha fazla şey öğreneceği çocuk oyun alanı kurulmasına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

İlahiyat Lisesi Müdürü, konuşmasında İslam'da temel bir değer olarak eğitimden bahsetti. Beşikten mezara kadar ilim peşinde koşmamızı emreden hadisi hatırlattı.

Destekleriyle çocuk oyun alanının açılışı yapılan sponsorlar adına Serkan Şener, memleketinin kalkınmasına yaptığı katkılardan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Şener, “Bulgaristan göçmenleri olarak bizler için annemin memleketinden dostlarımız arasında olmak gurur verici. Kökenlerimiz ortak olan insanlara yardım etmek zorunda hissediyorum kendimi” dedi.

Resmi açılışın ardından konuklar Semercievo (Semerci) köyünde düzenlenen hatim programına katıldılar.

Köyde yıl boyunca devam eden Kur’an Kursu’na giden üç kadının ilk kez Kuran-ı Kerim'i hatim etmesinden dolayı düzenlenen program yaklaşık 150 kişiyi bir araya getirdi.

Programa daha önce Kur’an-ı hatim eden çocuklar da katıldı.

Hatim programı, selamet için dua ve hediye takdimi ile sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER