Rusya, Bulgaristan'a gaz sevkiyatını durdurduÇarşamba, 27 Nisan 2022

Rusya, Bulgaristan'a gaz sevkiyatını durdurdu

Rusya'nın dün (26.04.2022) Bulgaristan'a doğal gaz akışını askıya aldığını açıklamasının ardından bugün basın mensuplarına açıklama yapan Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov, “Ülkedeki tüketicilere tedarik edilen doğal gaz miktarının tamamının tedariki en az bir ay için garantilidir” diye kaydetti. Bakan, “Bu süre zarfında diğer ülkelerden ve ortaklardan ortak teslimatlar, rotalar ve miktarlar için fırsatlar aranacaktır” diye ekledi.

Nikolov, “Bulgaristan, doğal gaz tedarik sözleşmesi kapsamında Rusya'nın sadık bir ortağı ve düzenli olarak ödeme yapmaktadır. Açıkçası, gaz kesintisi Rusya tarafından doğal gaz tedarik sözleşmesinin ihlalidir. Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin (AB) ödeme yöntemi konusundaki ortak tutumuna saygı duyuyor” dedi.

Bulgaristan’ın, gaz arzı kesilen Polonya ve Litvanya ile aynı durumda olduğunu belirten Bakan, “Bu açıkça savaşta ekonomik bir silah, ticari bir ilişki değil. Ben Bakan olduğum sürece Bulgaristan baskı altında pazarlık yapmayacak, Bulgaristan satılık değil ve ticari sözleşmede hiçbir karşı tarafa boyun eğmiyor” diye vurguladı.

Nikolov’un ifadesine göre, Rusya'dan henüz gaz akışında bir azalma yok. Bakan, “Rusya'nın Bulgaristan'a gaz arzında gerçekten bir kesinti olup olmadığı kontrol ediliyor. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra daha fazla bilgi vereceğiz. Miktarlarda azalma olursa sizi bilgilendireceğiz” diye belirtti.

Nikolov, “Nisan ayı başlarında Gazprom Export Şirketi tarafından Rus gazının ödeme yöntemine ilişkin bir mektup alındı. Bulgaristan Enerji Holdingine bağlı şirketler, mevcut durumda tüketim için daha uzun bir süre gaz sağlama amacıyla Çiren’deki yer altı gaz deposundan üretimin askıya alınması da dahil olmak üzere gaz miktarlarının yanı sıra alternatif tedarik sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldı. Gelen mektup neticesinde mevcut sözleşme ve Gazprom Export'tan talebin potansiyel olarak kabul edilmesi durumunda ilgili risklerle ilgili hukuki görüş talep edildi. Bulgargaz Şirketi, Gazprom Export'a gönderdiği mektupta Bulgargaz'ın ilgili temerrüt risklerini en aza indirmek için ek açıklamalar talep etti. Bunu Gazprom Export'tan gelen ikinci bir mektup takip etti. Mektupta tarafımızdan sorulan sorularla ilgili herhangi bir açıklama bulunmamaktadır” diye aktardı.

Bakan, “Mevcut anlaşma hakkında hukuki görüş talep ettik ve bu hukuki görüşe verilen cevap, açıkça risklere ve Rusya'ya karşı AB yaptırımlarına uymama ve ihlal etme olasılığına dair argümanlar ortaya koyuyor. Enerji Bakanlığı, bu konuda AB Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğüne bilgi verdi. Rusya tarafından önerilen iki aşamalı ödeme prosedürü önemli riskler taşımaktadır. Uygulamada, anlaşmaya varıldığı üzere ABD doları cinsinden bir ödeme yaptıktan sonra paramızın kontrolünü kaybedebiliriz ve ilgili tutarları Rus rublesi cinsine dönüştürmekten sorumlu olan Rus bankasının temerrüdü sonucunda borcun ihlali riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Hangi döviz kurunun kullanılacağı konusunda da kesinlikle bir netlik yok. Bulgaristan, Rusya'dan herhangi bir gaz tedariki yapılmadan ödeme yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir. 26 Nisan'da Bulgaristan'a doğal gaz arzının askıya alındığını belirten üçüncü bir mektup alındı. Bu bir gerçek olarak doğrulanmalıdır” diye ekledi.


DİĞER HABERLER