Rusya’dan misilleme: 14 Bulgar diplomat “istenmeyen kişi” ilan edildiCuma, 05 Ağustos 2022

Rusya’dan misilleme: 14 Bulgar diplomat “istenmeyen kişi” ilan edildi

Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan'ın eylemlerine yanıt olarak Moskova'nın 14 Bulgar diplomatı sınır dışı ettiğini duyurdu. Bulgaristan, bu bilgiyi doğruladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya'ya yönelik düşmanca eylemlerin Bulgaristan ve halkının ulusal çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmadığına inanıyoruz” diye kaydedildi.

Bulgaristan Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin’in Rusya Dışişleri Bakanlığı'na davet edildiği ve kendisine Rus diplomatik misyonu tarafından Bulgaristan'ın Rusya'daki diplomatik misyonları ve konsolosluklarında görevli 14 memurunu “istenmeyen kişi” olarak ilan edildiğini belirten bir nota verildiği açıklandı.

Rusya, Rus diplomatların Bulgaristan'dan sınır dışı edilmesinin ülkeler arasındaki ilişkilere önemli zarar verdiğine ve kendi deyişiyle, "Batı'nın daha da yozlaştığını” gösterdiğine inanıyor.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu tür eylemlerin sadece ülkelerimiz arasındaki geleneksel bağlara ciddi zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda konsolosluk hizmetlerine erişimini kaybeden yurttaşların haklarını ihlal etmekte ve Rusya'ya zarar vermek için ortakların çıkarlarını feda etmeye hazır olan kolektif Batı'nın daha da kötüye gittiğinin kanıtı olduğuna inanıyoruz”.

28 Haziran'da dönemin Başbakanı Kiril Petkov, 70 Rus diplomat ve büyükelçilik çalışanının sınır dışı edilmesi kararının alındığını duyurmuştu. 3 Temmuz'da onlar, üç otobüsle Sofya Havalimanı’na götürüldü ve oradan insani yardım taşıyan Rusya Federasyonu'na ait iki uçakla vatanlarına uçtu.

Gösterilen nedenler, casusluk suçlamalarından Sofya'daki Rus yetkililerin ve Rusya'daki Bulgar yetkililerin sayısına karşılık verme ihtiyacına kadar uzanıyordu.

Daha o zaman Moskova, misilleme önlemleri alacağı konusunda uyarmıştı.

Daha sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak haberi doğruladı.

Açıklamada şöyle denildi: “Bulgaristan Cumhuriyeti'nin Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin, bugün Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi ve kendisine Moskova, St. Petersburg ve Yekaterinburg'daki diplomatik temsilciliklerimizin yanı sıra Moskova'daki Bulgaristan Cumhuriyeti Sanayi Merkezi'nde görev yapan dört Bulgar diplomat ve 10 teknik personelin “istenmeyen kişi” ilan edildiğine dair bir nota verildi. Onların 120 saat içinde ülkeyi terk etmeleri gerekiyor. Rus tarafı, bu tedbiri Bulgar tarafının 28.06.2022 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile bağdaşmayan eylemlerle bağlantılı olarak ülkemizdeki Rus temsilciliklerinin personel sayısını azaltma kararına yanıt olarak aldığını bildirmiştir”.


DİĞER HABERLER