RZS PARTİSİ SEÇİM GÜNÜ TÜRK SINIRINI KAPATMAKLA TEHDİT EDİYORÇarşamba, 24 Haziran 2009

RZS PARTİSİ SEÇİM GÜNÜ TÜRK SINIRINI KAPATMAKLA TEHDİT EDİYORBulgaristan'da önümüzdeki ay yapılacak genel seçimler için Türkiye'de açılacak seçim sandıklarını protesto etmek için Düzen Yasallık ve Adalet Partisi (RZS) üyeleri Dışişleri Bakanlığının ana giriş kapısını kordon altına alarak giriş çıkışları durdurdu.
Bakanlığın, Yüksek Seçim Kuruluna Türkiye'de 127 seçim sandığının açılması için sunduğu teklife karşı çıkan RZS üyeleri ve yandaşları, partinin Genel Başkanı Yane Yanev eşliğinde binanın girişlerini kapattı. Kısa bir süre sonra protestocular polis tarafından kapıdan uzaklaştırıldı. Daha sonra Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin'le görüşen RZS lideri Yanev, Kalfin'e bir protesto deklarasyonu sundu.
Parlamentoda RZS ile aynı grupta bulunan diğer partiler tarafından da onaylanan deklarasyonda, üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) aracılığı ile Türkiye'nin Bulgar parlamentosunda siyasi grubu bulunacağı belirtiliyor.
Türkiye'de açılacak sandık sayısının 70'e indirilmesi, diğer ülkelerde açılacak sandık sayısının çoğaltılması da istenilen deklarasyonda, bu isteklerin yerine getirilmemesi halinde ise seçim günü Türkiye ile olan sınır kapılarının RZS yandaşları tarafından kapatılacağı kaydediliyor.


DİĞER HABERLER