Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, görevinden istifa ettiPazartesi, 30 Ekim 2017

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, görevinden istifa etti Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov'un sunduğu görevinden istifa dilekçesini kabul ettiği bildirildi.

Sağlık Bakanı, damadı tarafından kazanılan kamu ihaleleri ile ilgili BTV'de yayınlanan bir röportaj sonucunda görevinden istifa etti. Kamu ihaleleri yapıldığı sırada Prof. Dr. Nikolay Petrov, Sofya Askeri Tıp Akademisi (VMA) Başkanı görevinde bulunuyordu.

Kamu ihaleleri kapsamında imzalanan sözleşmelerin bedeli yaklaşık 1,2 milyon levadır. Bu durum denetim raporunda belirtilmesine rağmen savcılık soruşturma açmayı reddetmişti.

Prof. Dr. Nikolay Petrov, söz konusu kamu ihalelerinin kanun doğrultusunda gerçekleştirildiğini söylüyor. Röportajda BTV tarafından denetim raporu hakkında bilgi sahibi olup olmadığına dair yöneltilen yazılı soruya cevap veren Başbakan Boyko Borisov'un görüşüne de yer verilmiştir. Borisov, şöyle cevap vermiştir:"Ahlak kişisel tercih meselesidir. Benin aileme zarar verdiğim oldu, çünkü üst düzey devlet yöneticisi olmanın devlet ve kamu çıkarının önde tutulması gerektiği kanaatindeyim. Bundan en yakınlarım etkileniyor".

Prof. Dr. Nikolay Petrov, şimdiye kadar iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi tarafından desteklendi. Partide kilit isimleri olayı detaylı bir şekilde araştıracaklarını söylediler.

BTV'ye konuşan GERB Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, "Kanuna uyulmuştur, burada sadece olayın ahlaki yönünden bahsedebiliriz" dedi.

NOVA TV'ye konuşan Maliye Bakanı Vladislav Goranov, "Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarına yönelik sıkı kontrol uygulamaya başladı ve sağlık alanında birçok boşluğu doldurdu. Bu bağlamda bu baskının onun görevini sürdürmesini istemeyen kişilerin verdiği bir tepki olabileceğini düşünebiliriz. Ben ona inanıyorum" diye yorum yaptı.

Yine de olayın araştırılacağını ve hükümette günahsız kişinin bulunmadığını kaydeden Goranov, "Eğer bir endişe ve usulsüzlük varsa böyle bir tutumu desteklememiz mümkün değil" dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, 4 Mayıs 2017 tarihinde göreve başlayan Boyko Borisov'un kurduğu üçüncü hükümette yer alan bakanlardan görevinden istifa eden ilk bakandır.


DİĞER HABERLER