Sağlık Bakanlığı: Aşılar, Covid-19’un ciddi seyretmesi, hastaneye yatış ve ölüme karşı koruma sağlıyorCumartesi, 31 Temmuz 2021

Sağlık Bakanlığı: Aşılar, Covid-19’un ciddi seyretmesi, hastaneye yatış ve ölüme karşı koruma sağlıyor

Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar geliştirilen aşıların virüsün diğer varyantlarına karşı iyi bir koruma sağladığını bir kez daha duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Virüsün yayılmasını durdurmak için dünya çapında herkesin aşılanması gereklidir” diye belirtildi.

Aşıların hastalığın ciddi seyretmesine, hastaneye yatışa ve ölüme karşı koruma sağladığı, aşılanmış kişilerin de Covid-19 ile enfekte olabileceği, ancak onların hastalığı boğaz ağrısı ve baş ağrısı ile geçirecekleri kaydedildi.

Açıklamada, “Koronavirüsün Güney Afrika’da tespit edilen bir varyantı, Covid-19 enfeksiyonundan sonra ve aşılamadan sonra oluşan antikorların korunmasını azaltır. Ayrıca insanlar sosyal ortamlarda alınan önlemlerden bıkmış durumda ve onlara uyma olasılıkları giderek azalıyor. Virüsün mutasyona uğramaya devam etmesinin bir nedeni de budur ve matematiksel olarak pandeminin sonu yakın görünmüyor” denildi.

Dünya çapında birçok ülke, SARS-CoV-2 virüsünün nasıl mutasyona uğradığını anlamak için büyük ölçekli genomik gözetim sistemleri kurdu. Mutasyonlar belirlenmeye devam edecek ve ülkeler pandemiyi kontrol etme çabalarının bir parçası olarak onları kontrol etmeye hazır olmalıdır.

Güney Afrika'da bilim insanları, virüsün nasıl mutasyona uğradığını görmek için sistematik ve bölgesel bir yaklaşıma dayalı bir gözetim sistemi kurdular. Virüsün mutasyon modelinde ani değişiklikler buldular - tek bir değişiklik değil, virüs yüzeyindeki başak (spike) proteinde çoklu değişiklikler meydana gelmesi söz konusudur.


DİĞER HABERLER