Sağlık Bakanlığı: Covid-19, enfekte olan kişilerde çoğalıyor ve değişime uğruyorÇarşamba, 24 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığı: Covid-19, enfekte olan kişilerde çoğalıyor ve değişime uğruyor

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün yayılmasını nasıl sınırlayabileceğimize ve bunun neden önemli olduğuna dikkat çekti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, SARS-CoV-2'nin yayılmasını sınırlamak önemli, çünkü virüs enfekte olan kişilerde çoğaldığında ve değişime uğradığında yeni varyant ve mutasyonlar oluşma olasılığı önemli ölçüde artar.

Her insanın bireysel genetik, epigenetik ve immünolojik özellikleri vardır ve virüsün çok sayıda ve farklı konakçılardan geçmesi onun evrimini etkiler. Virüslerin üç amacı vardır: insandan insana daha kolay bulaşmak, daha hızlı çoğalmak ve bağışıklık tepkisinden kaçınmak.

Bilimin görevi, koronavirüsün davranışını tanımak, ciddi hastalık riskini artıran faktörleri belirlemek, aşıları güncellemek ve geliştirmek ve son derece etkili spesifik ilaçlar sunmaktır.

SARS-CoV-2'nin yayılmasını sınırlamak için genel anti-salgın önlemlere uymalıyız.

Nüfusun büyük bir bölümünün virüse karşı bağışıklık geliştirmesi önemlidir. Aşılama, nispeten kısa bir süre içinde bu konuda yardımcı olacak ve vatandaşların ciddi hastalıklara karşı bireysel olarak korunmasını sağlayacak. İkincisi, virüsün yeni rahatsız edici varyantlarının ve mutasyonlarının ortaya çıkmasını sınırlamaya yardımcı olacak.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerin çoğu soğuk kış aylarında daha iyi yayıldığından dolayı koruyucu bir yüz maskesi takmak, kalabalık yerlerden kaçınmak, sık sık dezenfeksiyon yapılması ve binaların düzenli olarak havalandırılması yönündeki genel anti-salgın önlemlerine uymaya devam etmeliyiz.


DİĞER HABERLER