Sağlık Bakanlığı: Covid-19’un Delta varyantı iki kat daha bulaşıcıCuma, 29 Ekim 2021

Sağlık Bakanlığı: Covid-19’un Delta varyantı iki kat daha bulaşıcı

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “Yeni tip koronavirüsün ( Covid-19) Delta varyantı, daha fazla bulaşıcı ve daha fazla ciddi seyreden vakalarda görüldüğü bilinir. Delta varyantı, tespit edildiği yerlerde insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılır. Delta varyantı oldukça bulaşıcı olup önceki varyantlardan yaklaşık iki kat daha bulaşıcıdır.

Virüs serbestçe yayıldığında ve birden fazla enfeksiyona neden olduğunda mutasyona uğrama olasılığı artar. Virüsün yayılması için ne kadar fırsat varsa, mutasyona uğraması için de o kadar fırsat olur.

Uzmanlar, daha kolay yayılıp yayılmadıklarını, daha ciddi hastalıklara neden olup olmadıklarını veya halk sağlığına yönelik önlemlerin veya aşıların etkinliğini etkileyip etkilemediklerini görmek için koronavirüsün yeni varyantlarını sürekli olarak izliyorlar.

Covid-19'un bulaşmasını sınırlamanın en iyi yolu, insanların aşılanması ve virüsün yayılmasını önlemek için fiziksel mesafeye dikkat edilmesi, maske takılması, ellerin sıkça yıkanması ve kapalı mekanların iyi bir şekilde havalandırılması gibi tavsiyelere uymaya devam etmeleridir.


DİĞER HABERLER