Sağlık Bakanlığı: Semptomları olan kişiler kendilerini izole etsinler, sorumlu olalım!Cuma, 07 Ocak 2022

Sağlık Bakanlığı: Semptomları olan kişiler kendilerini izole etsinler, sorumlu olalım!

Ülkedeki Cоvid-19 vaka sayısındaki artışla bağlantılı olarak Sağlık Bakanlığı, akut solunum yolu veya bağırsak hastalığı semptomları (ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, koku kaybı, bağırsak bozukluğu, yorgunluk vb.) olan kişilerin şikayetler geçene kadar kendilerini izole etmelerini ve temaslarını sınırlamalarını tavsiye etti.

Toplu etkinliklere katılmaları ve insan kalabalığının olduğu yerleri ziyaret etmekten kaçınmaları öneriliyor.

Sağlık Bakanlığı, fiziksel mesafeye uyulmaması durumunda halka açık ve kapalı yerlerde koruyucu yüz maskesi takmanın zorunlu olduğunu hatırlattı.

Sadece 6 yaşından küçük çocuklar, yeme-içme yerlerinin müşterileri, fiziksel aktivite sırasında spor yapanlar, televizyon programları, konferanslar, kongreler, brifingler, basın toplantıları ve seminerlere katılanların konuşmaları sırasında istisnalara izin veriliyor.

İşverenler ve personel ataması yapan yetkililer, çalışanların dikkatini iş yerinde uygulamaya konulan anti-salgın önlemlere uyum için oluşturulan organizasyona çekmeliler: koruyucu bir yüz maskesinin uygun şekilde takılması; mümkün olduğunda fiziksel mesafeyi korumak; akut solunum yolu hastalıklarının yanı sıra bağırsak hastalıkları belirtileri olan kişilerin iş yerine girmelerinin önlenmesi; kişisel hijyen ve dezenfeksiyon kurallarının gözetilmesi; mümkün olan her durumda uzaktan çalışma.

Covid-19'dan mümkün olduğunca korunmak için ilaç dışı önlemlerin yanı sıra koronavirüs enfeksiyonuna karşı aşı olmak önemlidir. Aşılar ciddi hastalıklara, hastaneye yatışlara ve ölüme karşı koruma sağlar.

Bakanlık, “Kendimize ve çevremizdeki insanlara karşı sorumlu olalım” diye çağrıda bulundu.


DİĞER HABERLER