Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Dini Cemaatler Konseyi, Covid-19 aşısıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarına başlıyorÇarşamba, 22 Aralık 2021

Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Dini Cemaatler Konseyi, Covid-19 aşısıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarına başlıyor

Sağlık Bakanlığı ve Bulgaristan Ulusal Dini Cemaatler Konseyi, Covid-19'a karşı aşılamanın yararları konusunda kamuoyu bilincini artırmak ve ayrıca virüsün Bulgaristan’da yayılmasını sınırlamak için anti-salgın önlemlere sıkı bir şekilde uyma ihtiyacı konusunda ortak çalışmaya başlıyor. Dün (21.12.2021) bakanlıkta bir araya gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Asena Serbezova, Bulgaristan Ulusal Dini Cemaatler Konseyi Başkanı Robert Djerassi, Katolik Kilisesi Piskoposluk Konferansı Genel Sekreteri Peder Petko Vılov, Birleşik Evanjelik Kilisesi Genel Sekreteri Greta Ganeva ve Başmüftülük Dış İlişkiler Uzmanı Hayri Emin bu konuda anlaştılar.   

Toplantıda hazır bulunanlar, ilgili topluluklar tarafından kullanılan bilgi kanalları ve sosyal ağlar aracılığıyla güvenilir ve erişilebilir bilgileri yayarak girişimin uygulanmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Dini temsilciler, pandeminin bu aşamasında ve halkın tutumları göz önüne alındığında tıptaki ve aşılar konusundaki bilimsel ilerlemelere olan güveni yeniden tesis etme çabalarının kilit önemde olduğu görüşündeler. Robert Djerassi, “Hiçbir dinin aşılamaya karşı doktrin yasakları yoktur. Sosyal mesafe kuralına uyma, dezenfekte yapma, koruyucu yüz maskesi takma, aşılama gibi önlemlere her zaman uyulması çağrısında bulunduk. Önümüzdeki aydın bayramlar ışığında dini inançları olan insanları alçakgönüllülüğe ve iyiliğe, akıllı davranmaya ve ötekine karşı sevgiye çağıralım” diye belirtti.

Toplantıya katılanlar, her vatandaşın aşı konusunda bilinçli seçimler yapabilmesi için topluma güvenilir bilgi sağlama konusunda Bakanlık ile aktif olarak iş birliği yapmayı taahhüt ettiler.

Prof. Dr. Serbezova, dini otoritelerin ve laik iktidarın ortak yarar adına el ele vermesi konusunda kararlıydı. Bunun, her insanın, her ailenin ve her yaşamın koronavirüs enfeksiyonu riski altında olduğu küresel bir pandemide özellikle önem arz ettiğini belirten Bakan, “Vatandaşlara doğru mesajların ulaşmasını, herkese virüse yakalanmanın risklerinin ve aşının faydalarının anlatılmasını çok önemsiyorum. Güven aşılamaya çalışacağız ve insanların korkularıyla uğraşmaya bel bağlamayacağız. Özellikle yaklaşan bayram günlerinde dini topluluklara bilime inanç ve salgınla mücadele önlemlerine uyma çağrısında bulunursanız sizlere minnettar olurum” dedi. Prof. Dr. Serbezova’nın ifadesine göre, istatistikler, hastanelere kabul edilen Covid-19 hastalarının %80'inden fazlasının aşısız olduğunu ve yoğun bakım ünitelerindeki aşısız hasta sayısının %90'ı geçtiğini açıkça göstermektedir.

Toplantıya Bulgaristan Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gergana Nikolova da katıldı. Dr. Nikolova, Ulusal Dini Cemaatler Konseyi ile Bulgaristan'daki doktorların meslek örgütü arasında mümkün olan en kısa sürede bir toplantı düzenlemeyi taahhüt etti.


DİĞER HABERLER