Sağlık Bakanlığından karantinadaki çocukların ebeveynlerini ilgilendiren açıklamaPazartesi, 24 Ocak 2022

Sağlık Bakanlığından karantinadaki çocukların ebeveynlerini ilgilendiren açıklama

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, karantina altına alınanlar da dahil olmak üzere çocuk eğitim kurumundan (anaokulu veya kreş) eve gönderilen çocukların ebeveynlerin hastalık izin hakkına sahip olduğu bildirildi. Bunun, Sosyal Güvenlik Kanunu’nda belirtildiği anımsatıldı.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeniyle okula gidemeyen 14 yaşından küçük öğrencilerin ebeveynleri, uzaktan çalışamadıkları için ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalmaları, ücretli izin kullanamamaları ve hastalık iznine çıkamamaları durumunda aylık yardım alma hakkına sahiptirler.

Anaokulu veya kreşe gidemeyen bir çocuğun ebeveynlerine verilen yardım miktarı asgari ücrete eşit 650 leva tutarındadır. İki veya daha fazla çocuğun ebeveynlerine verilen yardım tutarı ise aylık asgari ücretin %150'si kadar veya 975 levadır. Bu yardım, kişi başına ortalama geliri asgari ücretin %150'sine veya 975 levaya eşit veya daha düşük olan ailelere verilir.

Bu, devletten bu tür bir destek almaya hak kazanabilmek için bir çocuğu olan bir ailenin toplam gelirinin 2925 levaya, iki çocuğu olan bir ailenin toplam gelirinin ise 3900 levaya kadar olması gerektiği anlamına gelir.


DİĞER HABERLER