Sağlık sigorta primini kendi ödeyenler ayda en az 16,80 leva ödeyecekSalı, 25 Şubat 2014

Sağlık sigorta primini kendi ödeyenler ayda en az 16,80 leva ödeyecekUlusal Gelir Kurumu (NAP) tarafından yapılan açıklamada, genel sağlık sigortası primini kendi ödeyen vatandaşların bu yıl ayda en az 16,80 leva ödemeleri gerektiği bildirildi. Bu en çok işsizlik tazminatı alma hakkı olmayan işsizler için geçerlidir.

NAP'tan bugün ocak ayında her hangi bir yasal hakka dayanarak sağlık sigortası olmayan vatandaşların 2014 yılının birinci ayı için ödemeleri gereken sağlık sigortası harcının süresi doldu. Aynı şekilde Ocak 2014 tarihinden itibaren sağlık sigorta primini kendisi ödeme yükümlülüğü doğanların da NAP'a 7 nolu beyan formu doldurup verme süresi de doldu.

Primlerini kendileri ödeyen vatandaşların sağlık sigorta hakları 36 ay süre içinde 3 primden daha fazla borç toplanmışsa durduruluyor. Bu dönem kişinin Ulusal Sağlık Sigortası Kasası tarafından ödenilen sağlık yardımı istediği aydan önceki ayın başından itibaren hesap ediliyor. Tüm ödenmemiş sağlık sigortası primlerin ödenmesiyle kişi tekrar tüm sağlık sigorta haklarını kazanmış oluyor.

Vatandaşlar, NAP kurumunun resmi sitesi üzerinden sunulan elektronik hizmet sayesinde sağlık sigorta durumunu ve prim ödemedikleri aylara dair malumat elde edebilirler. Ayrıca şehir içi arama fiyat tarifesine göre 0700 18 700 telefonunu arayarak da sağlık sigorta durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Otomatik sunulan bu hizmet sadece telefonun klavyesini kullanarak kişisel kimlik numarasının yazılmasını gerektirir.

NAP kurumunun elektronik kalkülatörü sayesinden vatandaşlar otomatikman 2000 yılından bu yana toplanan faizlerle birlikte devlete borçlu oldukları sağlık sigorta primlerinin miktarını hesaplayabilirler.

Bu ve başka konularda daha ayrıntılı bilgi almak için NAP tüketicileri 0700 18 700 telefonunu arayabilirler.


DİĞER HABERLER