Salgında dördüncü dalga kapımızda!Cuma, 23 Temmuz 2021

Salgında dördüncü dalga kapımızda!

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Ulusal Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Viroloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Lübomira Nikolaeva-Glomb, “Sakin bir dönemin sonuna geldik. Kesinlikle hareketlilik başlıyor, yeni enfekte olan kişi sayısı artık 100 civarında ve 100'ün üzerinde” dedi.

Koronavirüsünün Delta varyantı ile ilgili Doç. Dr. Glomb, “8 Temmuz'a kadar test sonuçları, DNA dizi analizi yapılan örneklerin yarısından fazlasında bu varyant tespit edildiğini gösterdi. Alfa varyantı geri çekiliyor, Delta ise ilerliyor” diye belirtti ve koronavirüs ile ilgili durumun ağustos ayında daha da kötüleşmeye başlayacağını açıkladı.

Uzman, Delta varyantına karşı daha yüksek düzeyde aşı etkinliği elde etmek için kişilerin aşısının tamamlanmasının iyi olacağına dikkat çekti.

Doçent, “Aşının etkinliği ilk doz uygulamadan sonra yaklaşık %50'dir ve ikinci uygulamadan sonra %88'e yükselir” diye ekledi.

Doç. Dr. Glomb, “Evet, diğer ülkelerde vaka görülme sıklığı gerçekten gençlere kayıyor, ancak orada yaşlılar aşılanıyor. Ülkemizde enfekte olanlar arasında yaşlılar da olacak, diğer ülkelerde ise ölüm oranı daha yüksek. Delta varyantı, koruma için iki doz aşı uygulanmasını gerektirir. Ayrıca aşıların karıştırılması önerilir - MRNA ve vektör aşılarının karıştırılması söz konusu” dedi.


DİĞER HABERLER