Sansürsüz Bulgaristan lideri Nikolay Barekov: "Stanişev istifa ederse, BSP'ye koalisyon ortağı olabiliriz"Çarşamba, 28 Mayıs 2014

Sansürsüz Bulgaristan lideri Nikolay Barekov: Geçici bir hükümet kurulmasını ve erken Genel Seçimlerine gidilmesini isteyen Sansürsüz Bulgaristan partisi lideri Nikolay Barekov, bugün Meclis'te kendisini destekleyen bağımsız milletvekilleriyle görüştü. Bu fırsatı kullanarak Avrupa Parlamentosuna 2 milletvekili gönderecek olan Barekov, iktidardaki Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev'in istifa etmesi durumunda BSP ile iktidar ortağı olarak devleti yönetmeye hazır olduğunu duyurdu. Eski gazetecinin ifadesine göre Stanişev, partisini iktidar ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne (HÖH) satmış durumda, BSP ise yöneticileri haricinde Meclis'teki tek normal partidir.

Barekov, Sansürsüz Bulgaristan ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Seçimlerinde birinci olan ana muhalefetteki GERB partisi arasında olasılı gelecek yönetimde koalisyon ortaklığı kurulmasının mümkün olmayan bir seçenek olduğunu vurguladı.

Barekov nedenlerini açıklarken şu ifadeleri kullandı: "Ben GERB ile koalisyon kurarsam, partimin dağılmasını beklemem lazım. Çünkü herkes partimi terk edecek. Angel Slavçev, Svetlin Tançev, Rumen Yonçev... Ben de terk edeceğim".

Erken Genel Seçimlerinde Sansürsüz Bulgaristan'ın 3 misli daha yüksek sonuçlar elde edeceğini ve en az 70-80 milletvekili seçileceğini düşünüyor.


DİĞER HABERLER