Savcılık Heyeti, Yüksek Yargı Konseyi’nden Başsavcı Geşev’in görevden alınmasını talep ettiCuma, 12 Mayıs 2023

Savcılık Heyeti, Yüksek Yargı Konseyi’nden Başsavcı Geşev’in görevden alınmasını talep etti

Yüksek Yargı Konseyi’nden (VSS) yapılan açıklamaya göre VSS Savcılık Heyeti üyeleri tarafından VSS Yazı İşleri Müdürlüğü’ne Başsavcı İvan Geşev'in erken görevden alınmasına ilişkin bir teklif sunuldu.

Parlamento tarafından, yani şu anda Başbakan Adayı Mariya Gabriel tarafından ileri sürülen Geşev'in erken görevden alınması talebini yorumlayan ve destekleyen partilerin temsilcileri tarafından seçilen VSS Savcılık Hayeti üyeleri söz konusudur.

Ciddi ihlaller içeren bu talebin temelinde 1 Mayıs'ta Samokov-Sofya yolunda Başsavcıya ait arabanın yanında bomba patlamasının meydana geldiği olay yatmaktadır. Talep dilekçesinde esas olarak, bugün erken saatlerde Sofya Şehir Savcılığı’nın, soruşturmayı yöneten savcılar tarafından olay yerine girmesine izin verilmediği açıklanan İsrailli uzmanın katılımı ve özellikle bu bilirkişinin olay yerine kendisi tarafından gönderildiği ve Ulusal Soruşturma Kurumu Başkan Yardımcısı Yasen Todorov tarafından getirildiği anlaşıldıktan sonra Başsavcının rolü hakkında yorum yapılmaktadır.

Buradan Savcılık Heyeti temsilcileri, taleplerini Başsavcı tarafından tahkikat memurları ve savcılara görevlerini nasıl yapılacağına dair talimat verilmesine dayandırıyorlar, çünkü kendi ifadelerine göre bu ciddi bir görev ihlali, çünkü gerekçelerinde de belirttikleri gibi kendisi böyle doğrudan talimat verme yetkisine sahip değildir.

İlgili Anayasa hükümleri alıntılanarak, “Soruşturmaya yapılan bu müdahale, Başsavcının yetkileriyle bağdaşmaz” denilmekte, söz konusu soruşturmada ise Geşev’in, Başsavcı makamında olmasına rağmen aynı zamanda soruşturma kapsamında mağdur kişi olduğu için her halükarda tanık olarak dinlenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Sonuçta Geşev’in görevden alınıp alınmamasına VSS Genel Kurulu karar verecek. Başsavcının görevden alınması için 17 oy gerekiyor, halihazırda VSS 22 üyeden oluşuyor.


DİĞER HABERLER