Savunma Bakanı Nençev:"MiG 29 jetlerimizin motorlarını Rusya’ya yollarsak geri alamayabiliriz"Pazartesi, 28 Eylül 2015

Savunma Bakanı Nençev:Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, Rus yapımı "MiG 29 jetlerimizin motorlarını Rusya'ya onarıma yollarsak geri alamayabiliriz" dedi.

Bakan Nençev, düzenlediği basın toplantısında 19 adet MiG 29'dan oluşan ve acil onarıma ihtiyaç duyan savaş uçağı filosunun tamir ve bakımı için Rusya yerine Polonya'yı tercih edeceklerinin sinyalini verdi.

Nençev, kullanım ömrünün sonuna yaklaşan MiG uçaklarının bakım ve onarımını bugüne kadar yapan Rusya'nın kendilerine maliyetin en az 2 katı fatura göndermesinden şikayet ederek ve yine Rusya'yı seçmeleri halinde daha büyük sorunlar yaşayabileceklerini söyledi.

Nençev, "Eğer Rusya'ya 10 ya da 14 motor yollarsak, AB'nin yaptırımları ve AB ile Rusya ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle onları bir daha göremeyebiliriz" dedi.

MiG uçaklarının bakım ve onarımıyla ilgili Polonya'yla anlaşmaktan yana olan Nençev bu ülkenin uçak başına 1,2 milyon avro daha düşük fiyat önerdiğini söyledi.

Bulgaristan'ın Başbakanı Boyko Borisov ise daha önce yaptığı açıklamada 500 milyon avro civarında olması beklenen yeni uçak alımı için ayıracak kaynaklarının olmadığını söylemişti.
AB'nin en yoksul ülkesi Bulgaristan modernizasyon yaptırılamaması veya yeni uçak alınamaması halinde hava sahasının güvenliği için NATO'dan destek istemek zorunda kalacak.DİĞER HABERLER