Sayım görevlileri tarafından ziyaret edilmeyen kişilere para cezası verilmeyecekPazartesi, 11 Ekim 2021

Sayım görevlileri tarafından ziyaret edilmeyen kişilere para cezası verilmeyecek

Bulgaristan’da her beş vatandaştan biri sayılmadan kaldı. 10 Ekim akşamı sona eren nüfus sayımının bilançosu budur. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verileri, 5,65 milyon kişinin veya nüfusun yaklaşık %82'sinin sayıldığını göstermektedir.

Sayım kampanyası, elektronik nüfus sayım sistemindeki bir sorun ve kötüleşen koronavirüs salgını durumu nedeniyle sayım görevlilerinin evleri dolaşmayı reddetmesi nedeniyle bir hafta uzatıldı ve böylece 3 Ekim yerine 10 Ekim’de sona erdi.

Çoğu insan geleneksel şekilde yapılan nüfus sayımına katıldı. Tüm nüfus sayımı formlarının değerlendirme işlemleri sonucunda bu şekilde sayılan nüfus oranının artması bekleniyor. Online nüfus sayımına sadece 2,4 milyon kişi katıldı.

NSİ’den yapılan açıklmada, sayım görevlileri tarafından ziyaret edilmeyen kişilere para cezası verilmeyeceği ve onlara ilişkin verilerin idari yolla toplanacağı bildirildi. 

Yüzde 97 oranla en yüksek oranda nüfus sayımı Köstendil ilinde yapıldı. %97. Köstendil’i Ruse (Rusçuk), Montana ve Pernik illeri izliyor. Sofya şehri, % 72 olmak üzere sayılan nüfusun en düşük oranı ile ilk sırada yer alıyor.

Bazı illerde yüksek aktiviteye rağmen NSİ daha iyi bir sonuç beklediklerini kabul ediyor. Daha iyi sonuç elde edilmemesinin sebebinin ilk gün NSİ’nin web sitesine yapılan hacker saldırısı olduğu belirtildi. Ertesi hafta kurum, sayılamayan kişiler için gerekli bilgileri toplamaya başlayacak. Bu, çeşitli kurumlar aracılığıyla yapılacak.

Ancak boşluklar esas olarak sağlık, etnik grup, dini grup mensubiyeti konularında olacak.


DİĞER HABERLER