Seçim günlerinde saat 21.00'e kadar oy kullanılacakSalı, 26 Nisan 2016

Seçim günlerinde saat 21.00'e kadar oy kullanılacakBugün Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının Meclis'te ikinci görüşmede kabul edilen değişikliklerle seçim gününde oy kullanmanın saat 21.00'de sona ermesi kararı alındı.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) tarafından teklif edilen bu değişikliğe göre vatandaşlar seçim gününde saat 7.00-21.00 arasında oy kullanacak.

Maya Manolova'nın bundan önceki hazırladığı yasa değişikliğine göre saat 6.00-20.00 arasında oy kullanılıyordu. Fakat iktidardaki GERB partisine göre saat 6-7 arasında az sayıda vatandaş sandık başına gidiyor. Bu yüzden iktidardakiler, önceki İskra Fidosova tarafından hazırlanan Seçim Yasası değişikliğini geri alıyorlar.

Görüşmeler sırasında muhalefetteki parti grupları teklife karşı çıkarak, yasada bu yönde değişiklikler yapılmasına ihtiyaç duyulmadığını ileri sürdüler.

Bugün 26 Nisan'da milletvekilleri, her bir partinin bir kura çekimiyle belirlenen oy pusula numarasının ülkenin neresinde oy kullanılırsa kullanılsın aynı olmasına karar verildi.

Bu karar Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu tarafından sert tepkiye neden oldu. Sosyalistler, böylece iktidardakileri yerel seçimlerde küçük partilere eşit başlangıç imkanı vermemekle suçladılar. Bunun sebebi olarak böylece yerel parti ve koalisyonların, hiçbir şekilde ilgilenmedikleri yerleşim yerlerinde seçim propagandası yapmak zorunda kalacaklarını belirtti.

GERB Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva, "Bu değişikliğin yapılması iyi bir şey. Sadece büyük partiler her bir yerleşim yerinde farklı oy pusula numarası olmasının nasıl bir problem olduğunu anlayabilir" diye izah etti. Karayançeva, yedi ilçe için partilerin farklı yedi numarası olması gereken Kırcaali ilini örnek verdi.


DİĞER HABERLER