Seçim kampanyası bu gece yarısı sona eriyorCuma, 24 Mart 2017

Seçim kampanyası bu gece yarısı sona eriyorBugün seçim propaganda süresinin son günüdür. 26 Mart Pazar günü yapılacak erken Parlamento seçimlerine katılacak partilerin bazıları seçim kampanyalarını daha önce sonlandırdı, bazıları ise bunu bugün yapacak. 25 Ekim, son düşünme günü için ayrılmıştır ve o gün ve de seçim gününde propaganda yapılmasına izin verilmiyor. Milletvekili adaylarının sayısı 4720'nin üzerinde ve bu demektir ki, Mecliste bir koltuk için ortalama 19 kişi mücadele ediyor.


Seçimler için 7, 5 milyondan fazla oy pusulası basıldı. Açılacak seçim sandıklarının tam sayısı yarın belli olacak. Yurt dışında 70 ülkede 371 sandık açılacak.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Sözcüsü Alekdandır Andreev, Bulgaristan Ulusal Televizyon'a (BNT) yaptığı açıklamada, seçmenlerin ihlallere dair ihbarlarda bulunması üzere her bir oy sandığının önünde nöbetçi savcı ve Bölge Polis Merkezi'ne ait telefon numaralarının duyurulması gerektiğini bildirdi.

En çok sayıda sandık, verilen dilekçeler üzerine 58 olarak Birleşik Krallık'ta açılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında orada 52 sandık açılmıştı. Andreev, "Eğer daha fazla dilekçe verilseydi, daha fazla sandık açılacaktı" diye belirtti.

Almanya'da Bulgaristan'ın diplomatik temsilciliği bulunan 8 yerleşim yerinde 13 sandık açılacak.

Türkiye'de gerçekleştirilecek seçimlere gelince tüm 35 seçim sandığında vatandaşlarımızın normal bir şekilde oy kullanması için MSK, gereken tedbirleri aldı. Oy kullandıkları sırada seçmenleri etkileme olanakları sınırlandırıldı.

Seçmenler, başka bir seçim sandığında oy kullanmadığına dair beyan formunu bizzat Seçim Sandık Kurulu önünde imzalamaları gerekir.

Yurt dışında gerçekleştirilecek seçimler, gözlemciler, siyasi güçlerin temsilcileri ve savunucuları tarafından gözetlenecek ve onların MSK'na ihbarda bulunma hakkı var.

Oy pusulasında "Kimseyi Desteklemiyorum" seçeneği ve oy verilen partinin milletvekili aday listesinde yer alan adaylar arasından tercih edilenin numarası işaretlenerek, tercihli oy kullanma seçeneği de olacak.


DİĞER HABERLER