Seçim kampanyası bugün resmen başlıyorCuma, 26 Nisan 2019

Seçim kampanyası bugün resmen başlıyor Bulgaristan'da 26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçim kampanyası bugün resmen başladı ve 24 Mayıs 2019'da saat 24.00'te sona erecek. Seçime katılma kaydını yaptıran 318 AP milletvekili adayı 13 parti, 8 ittifak, 6 girişim komitesi tarafından aday gösterildi ve desteklenmektedir. AP milletvekili aday listesinde yer alan AB vatandaşı iki isimden biri Hollandalı diğeri ise Macar'dır.

Seçim kampanyası döneminde sadece Belediye Başkanları tarafından belirlenen yerlere seçim afişleri asılabilir. Seçim afişlerinin yırtılıp sökülmesi ve onlara zarar verilmesi yasaktır. Belediye ve devlet ulaşım araçlarının propaganda amaçla kullanılması yasaktır. Propaganda malzemeleri vatandaşların hayatını ve sağlığını, trafik güvenliğini tehlikeye atmamalıdır. Anonim olarak propaganda yapmak ve AP milletvekili adaylarının ahlak, şeref ve itibarını zedeleyen propaganda malzemeleri yayınlamak yasaktır.

Seçim propagandası sadece Bulgarca olarak yürütülüyor. Bulgaristan ya da yabancı bir ülkenin arması veya bayrağının yanı sıra dini işaret ve resimlerin kullanılması yasaktır. İşyerlerinde, sendikal ve işveren örgütlerinde ve din görevlileri tarafından propaganda yapılması yasaktır. Dini merasim gerçekleştirmek propaganda sayılmıyor.

Ticari reklamlarda herhangi bir siyasi parti, ittifak veya girişim komitesi ve bağımsız adayının aleyhine veya lehine siyasi telkinlerde bulunulmamalıdır. Facebook, Twitter ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinin ve kişisel blogların medya hizmeti sunduğu kabul edilmiyor. Bu tür sitelerde paylaşılan siyasi içerikli reklamlar Merkez Seçim Komisyonu tarafından kontrol edilmemektedir.


DİĞER HABERLER