Seçim Yasasında önemli değişiklikler yapıldıCuma, 23 Nisan 2021

Seçim Yasasında önemli değişiklikler yapıldıMilletvekilleri Seçim Yasasında yapılan değişiklikleri ilk okumada kabul etti. Saatler süren uzun tartışmalardan sonra, ilk okumada ciddi değişiklikler yapılması kararı alındı.

Yapılan oylamadan sonra ve 120 oyla, Böyle Bir Halk Var (ITN) Koalisyonunun önerdiği tasarı kabul edildi. Tasarı şöyle:
- Yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının tercihli oy kullanma hakkı olması;
- Posta yolu ile oylama;
- 300'ün üzerinde seçmenin olduğu bölgelerde sadece oy kullanma makineleriyle oylama;
- Bu yılki cumhurbaşkanlık seçimlerinde deneysel elektronik uzaktan oylama;
- Şu anda sınırı 35 olan AB dışındaki seçim sandık sayısının artırılması.

Böyle Bir Halk Var Koalisyonunun teklifi ile Merkez Seçim Komisyonunun (MSK) çalışma modeli değiştiriliyor. Mevcut komisyonun yapısı değiştirilecek ve üye sayısı azaltılacak.

Daha önce Hukuk Komisyonu, MSK'nın parlamento tarafından değil cumhurbaşkanı tarafından atanması fikrini reddetti.

Çoğunluk, seçmen listelerini güncelleştirerek aktif kayıt getirmeyi amaçlayan Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! Koalisyonunun teklifini reddetti. Ayrıca, tercihli oylama yoluyla yer değiştirme barajının yüzde 7'den yüzde 5'e düşürülmesini de öneriyorlar.

Uzaktan elektronik oylamanın seçim gününden en erken 7 gün önce ve en geç üç gün önce yapılmasını öneren Demokratik Bulgaristan Koalisyonunun önerdiği tasarı da kabul edilmedi.

Beklendiği gibi, seçim kuralları konusundaki tartışmalar çok gergin geçti. GERB, Böyle Bir Halk Var Koalisyonuna, Slavi Trifonov'un referandumunu destekleyen kişilere verdiği sözü yerine getirmesi çağırısında bulundu.


DİĞER HABERLER