Seçimlerden dolayı pasaport şubeleri hafta sonu günleri de çalışacakPazartesi, 31 Ekim 2016

Seçimlerden dolayı pasaport şubeleri hafta sonu günleri de çalışacak İçişleri Bakanlığından (MVR) yapılan açıklamada 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanabilmelerine yardımcı olmak için Bakanlığın faaliyetini yeni bir şekilde organize edeceğini bildirildi. Pasaport Şubelerinin 5 Kasım'a kadar saat 8.30-17.00 arasında, 6 Kasım tarihinde seçim gününde ise saat 8.30-19.00 arasında hizmete açık olacağı bildirildi.

Özel düzenlemelere göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunan vatandaşların kartlarının çıkartılması işlemleri hızlandırılacak veya kimlik belgeleri (kimlik kartı, kişisel yeşil pasaport veya süresi geçmiş kimlik kartı) kaybolan, çalınan, hasar gören ve yok edilen vatandaşlara kimliklerini kanıtlayan bir belge verilecek.

4 Kasım'da iş günü mesai saatlerinin sonuna kadar yeni bir kimlik kartı çıkartılması mümkün olmadığı durumlarda vatandaşların talep etmeleri halinde kimliklerini kanıtlayan belge verilecek.

Vatandaşların kimliklerini kanıtlayan belge verilebilinmesi için her birinin bizzat MVR Sofya Emniyet Müdürlüğü, il emniyet müdürlükleri veya her bir polis merkezine 5 Kasım'a kadar saat 8.30-17.00 arasında veya seçim gününde saat 8.30-19.00 arasında başvuruda bulunması gerekir.

Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ulusal referandum ve ara muhtarlık seçimlerinde oy kullanma imkanı sağlayan kimlikleri kanıtlayan belgeler, ancak vatandaşların kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde veriliyor.

Vatandaşların daimi ikamet adreslerine göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde beyan ettikleri daimi ve mevcut adresleri fark etmeksizin her bir polis merkezleri, Sofya Emniyet Müdürlüğü veya il emniyet müdürlükleri tarafından kimliklerini kanıtlayan belge çıkartılabilir.

Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ulusal referandumda oy kullanmak için böyle tek bir belge, ara muhtarlık seçimlerinde oy kullanmak için ise ayrı belgeler çıkartılacak.

İkinci tur Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ara muhtarlık seçimleri yapıldığı takdirde 8 Kasım'dan itibaren vatandaşların kimliklerini kanıtlayan yeni belgeler çıkartılacak.


DİĞER HABERLER