Seçimlerin organizasyonu, maliyeti ve beklentilerÇarşamba, 23 Haziran 2021

Seçimlerin organizasyonu, maliyeti ve beklentiler11 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimlerde makineli oylama şartı en büyük yenilik olacak. Seçmen sayısı 300'den az olan yerler, seyyar seçim sandıklar, sosyal yurtlar, cezaevi ve Bulgaristan bandrollü gemilerde makineli oylama şartından muaf tutulacak.

Merkez Seçim Komisyonu 31 Bölge Seçim Komisyonunda bulunan 12 bin sandıktan 9401 seçim sandığında makineli oylamanın mümkün olacağını bildirdi. Geçen seçimlere kıyasla bu üç kat yüksek bir makine sayısı gerektirecek. Mevcut 9600 oy makinesine daha 1637 cihaz alınacak.

Yurtdışındaki seçmenler için kaç makine alınacağı bilinmiyor ve onların tedarik ile lojistiği konusunda sıkıntılar artıyor. Seçim zamanı yaklaştıkça bu konudaki belirsizlik de endişelere yol açıyor.

Ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları yaşadıkları ülkelerde daha fazla sandık için ısrar ediyordu ve bu istekleri yerine getirildi. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre bu seçimlerde 68 ülkede 784 sandık açılacak. 4 Nisan seçimlerine kıyasla yurtdışındaki sandıklar %70 fazla.

Yurtdışındaki seçimler yurtiçindeki seçimden daha pahalı mı olacak?

2014 genel seçimlerdeki kıyaslamalar ülke içi ve dışındaki oylamanın maliyetinde farklar kaydetti.

Seçim Gönüllüleri Global Ağı koordinatörü Dimitar İvanov: "2014'te yurt dışında oy verenlerin toplamını bölüştüğümüzde maliyet seçmen başına 9,50 leva oluyor, ülkede ise 9 leva- neredeyse eşit" dedi.

Aynı teşkilatın verileri ve Yurtdışındaki Bulgarların Geçici Kamu Kurulu araştırmalarına göre, Nisan seçimlerinde ülke içinde bir seçmenin maliyeti 20 leva, ülke dışında ise 15 leva oldu.

İstatistiklere göre yurt dışındaki seçmenlerin maliyetini en çok yükselten alan, yurt dışına gönderilen yetkili seçim görevlilerinin maliyetidir.

"Son seçimlerde yurtdışındaki seçim sandıklarına Dışişleri Bakanlığı iki kata az görevli gönderdi. 2014'te 388 görevli yurtdışına gönderilirken, bu kez sayıları 160 oldu. Nisan'da bakanlıktan bir yurtdışı seçim tayini olan görevlinin maliyeti 4 500 leva oldu. Ülke dışındaki seçim sandıklarında kira, evraklar, dezenfektan, seçim üyeleri ödemelerinden daha fazla olan bir maliyet bu görevlilere ödendi".

Dimitar İvanov, yurtdışında seçim komisyonlarına yerli vatandaşların tayin edilmesinin sorunlara yol açmadığını kaydetti.

"İlk defa seçim sandığı açtığımız yerler vardı. Bir anda büyük sorumluluk üstlenmek gerekirdi. Bulgaristan'dan tek görevli ve yetkilinin gönderilmediği seçim sandıkları vardı. Meslektaşlarımız Avustralya'ya, Yeni Zelanda'ya tayin edildi ve oradan seçim pusulalarını geri getirdi. Malta'dan bir Bulgaristan vatandaşı ise oy belgelerini geri çevirmek üzere Sofya'ya gelmekle görevlendirildi. Orada devleti temsil eden biz oluyoruz. Mali açıdan orada seçimlerin daha ekonomik olmasını ve genelde yapılmasını mümkün kılıyoruz" dedi İsviçre'den Dimitar İvanov.

Seçim gönüllüsü 15 yıldan beri bu alanda çalışıyor ve yurtdışındaki seçimlerin onların sayesinde daha ucuza mal olduğunu düşünüyor:

"Yurtdışında seçim merkezler gece- gündüz korunmalıdır. Seçim Komisyonu, sandıklar ve oyların ulaşımında güvenlik gerekiyor. Bulgaristan'da 12 bin seçim merkezinde bu güvenlik silahlı korumayla sağlanırken, bunun maliyetinin ne kadar büyük olduğunu siz tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışındaki sandıklarda genelde daha fazla kişi oy veriyor ve masraflar daha çok kişi arasında paylaşılıyor".

46. Halk Meclisi seçimleri yaklaşıyor. Merkez Seçim Komisyonu Sözcüsü Rositsa Mateva: "Seçim kampanyası hoşgörülü şekilde devam ediyor" dedi. PACE'den 36 gözlemci seçimleri takip edecek. Nisan seçimlerine kıyasla Avrupa Konseyinden gelen gözlemcilerin sayısı daha yüksek olacak.


DİĞER HABERLER