Şeftali üreticileri, 4 milyon levadan fazla ek yardım alacakPerşembe, 30 Temmuz 2015

Şeftali üreticileri, 4 milyon levadan fazla ek yardım alacakSliven'in Gavrailovo köyünde Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, "Doğrudan destek ödemeleri kampanyası tamamlandığında bu yıl şeftali üreticileri 4 milyon levadan fazla ek yardım alacak" diye bildirdi. Bakan, dekar başına yapılacak toplam yardımın 200 levayı aşacağını ve bunun da önceki yıllara bakış oldukça daha büyük miktarda olduğunu belirtti.

Bakan Taneva, 31 Temmuz'da Avrupa Birliği komiserlerinin Bulgaristan için kotanın 3 bin tondan ek olarak nektarınlar için 950 ton arttırılması kararını alacaklarını bildirdi.

Taneva,"Bulgar üreticilerine bu kotayı doldurmalarının gerekmeyeceğini ve üretimini oldukça daha yüksek fiyatlarda değerlendirmelerini umarım" diye yorum yaptı. Ülkede şeftali ekili alanlar toplam 40 bin dekar, onların yüzde 40'ı Slivensko bölgesinden şeftaliler vadisinde bulunuyor. Bölgede toplam 16 bin dekar şeftali toplanıyor. Şu anda üretimin yüzde 25'i toplandı, dekar başına ise 900 kg şeftali elde edildi. Bakan Taneva, artık ikinci yıl şeftali üreticilerinin ağır kriz ve Rus ambargosu koşullarında çalıştıklarını ve bu durumun da oldukça ürün talebini azalttığını hatırlattı. Bakan, bu yıl da Sliven üreticilerinin ürününe Pazar bulacaklarını ve iyi fiyatlarda satacakları ümidini ifade etti.

Bugün Gavrailovo köyünde geleneksel olarak düzenlenen 2015 Altın Şeftali Şenliği'nin açılışı yapıldı. Bu şenlik bu yıl 14.kez gerçekleştiriliyor.


DİĞER HABERLER