Sendikalardan 2019'da memurlar için yüzde 12 zam talebiCuma, 27 Temmuz 2018

Sendikalardan 2019'da memurlar için yüzde 12 zam talebiBulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), gelecek yıl bütçeden ödenen maaşların yüzde 12 artırılmasını ya da maaşlar için ayrılan kaynağın yaklaşık 1 milyar leva artırılmasını istedi.

NOVA TV'nin Merhaba Bulgaristan programına konuk olan KNSB Başkanı Plamen Dimitrov," Bu yıl 800 milyon liraya varan artış gerçekleşti. Bu anlamda bu oranda zam imkansız değildir. Farklı ajanslarda çalışan insanlar ücretlerine yüzde 10 ile yüzde 20 arasında zam yapılmasını istemektedir, yani bu ortalama orandır" diye izah etti.

Dimitrov, bunun mümkün olduğuna inanıyor. Dimitrov, yaklaşık 5 000 kişinin çalıştığı Sosyal Yardımlar Ajansı tarafından talep edilen yüzde 20'lik zam oranını örnek verdi.

Plamen Dimitrov," Bulgaristan, gelecek yıllarda Avrupa'da ortalama gelirlerin yüzde 60'ını hedeflemesi gerekiyor. Ortalama 1000 avro maaştan bahsediyorduk. Şu anda Bulgaristan'da ortalama maaş yaklaşık 1000 levadır. 2022'ye kadar bu tür zamlarla Avrupa'daki ortalama rakamlara yakınlaşacağız" dedi.

Dimitrov, ayrıca Bulgaristan'daki işgücü piyasasının giderek daha da daralmasından dolayı bu konuda iyimser. KNSB Başkanı, özel sektörün de personelin elde tutulmasının gelir artırılarak gerçekleştirildiğinin farkında olduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER