Sergey Stanişev, Meclis'ten ayrılıyorSalı, 24 Haziran 2014

Sergey Stanişev, Meclis'ten ayrılıyorBulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev'in milletvekili olarak istifa dilekçesini dün saat 17.30'da Meclis'e sunduğu bildirildi. Şu anda Stanişev'in Avrupa Parlamentosu milletvekili görevinden dolayı mı bu kararı aldığı bilinmiyor. Hatırlatmak gerekirse, BSP Başkanı aynı zamanda Bulgaristan İçin Koalisyon Meclis Grubu Başkanı'dır.

Şu anda BSP Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleştiriliyor. Ardından düzenlenecek basın toplantısında muhtemelen istifa ile ilgili açıklamalar yapılacak.

Stanişev, Bulgaristan İçin Koalisyon'un Avrupa Parlamentosu Milletvekili Seçimlerinde aday listesi başında bulunuyordu. Seçimlere ilişkin nihai sonuçların açıklanmasından sonra Georgi Pirinski, İliyana Yotova, listede 15.isim Momçil Nekov ve Sergey Stanişev'in milletvekili seçildikleri belli oldu. Fakat Stanişev, kesin olarak AP milletvekilliğinden vazgeçeceğini duyurmuştu ve bu durumda sosyalistlerin aday listesinde 4.isim Petır Kurumbaşev'in onun yerine AP'nda temsilci olması bekleniyordu. Buna rağmen kısa bir süre önce Stanişev, az süre için de olsa, AP'nda milletvekili görevinde bulunacağını söylemişti. Bunun sebebinin AP'nun açılışından sonra gerçekleştirilecek olan Avrupalı Sosyalistler Partisi'nin ilk oturumuna seçilmiş AP milletvekili olarak katılması olduğu ifade edilmişti.

O zaman Stanişev, 1 Temmuz 2014 tarihine kadar kalan bir haftalık süre içinde AP milletvekilliğinden vazgeçtiğini ve bu görevi Petır Korumbaşev'e devrettiğine dair dilekçe sunacağını da açıklamıştı.

Stanişev'in AP milletvekili görevini üstlenmek için Meclis'ten ayrılması durumunda Kurumbaşev AP milletvekili olamayacak.


DİĞER HABERLER