Şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak bir internet platformu açıldıSalı, 25 Eylül 2018

Şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak bir internet platformu açıldıDijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Mariya Gabriel'in katılımıyla dün AB Evi'nde tanıtılan EMPROVE internet platformu, şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak. Gabriel, bu girişimi destekledi.

Gabriel,"Yeni teknolojiler, kurbanların sessiz kalmamalarına izin verebilir, ancak başlangıçta bunu yapmaya cesaretini toplarken bu çevrimiçi olabilir. Bu platformun birçok kadına, bazen yıllar süren ilk adımı atmaya cesaret vereceğinden eminim" diye ekledi.

AB Komiseri," AB'deki her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete veya her ikisine de maruz kalmış, bu vakaların yarısında şiddet uygulayan koca ya da erkek arkadaşı olmuştur. Birlikte olduğu erkek tarafından şiddet gören kadınların üçte ikisi bunu rapor etmemektedir. Şiddet sonucu öldürülen çok sayıda kadın olması korkunç bir şeydir" diye yorumda bulundu. AB Komiseri, şiddet ve kar kayıplarına tepki olarak yılda yaklaşık 225 milyar avro kamu harcamaları yapıldığını kaydetti.

Gabriel,"Şiddet hala en karanlık seviyesinde ve yaşanırken bir sorun olarak göz ardı edilmeye devam ediliyor" diye ifade etti ve platformun hayatlarını yeniden kurmak için şiddete maruz kalmış kadınların bir direği olmasını diledi.

Dün EMPROVE internet platformu resmi olarak erişime açıldı. Proje ekibi tarafından yapılan açıklamada,"Platform, her gün 24 saat ve haftada yedi gün kolay erişim ile kolayca bulunabilecek şekilde tasarlandı. Oyun dışı bağlamda oyun unsurları ekliyoruz" diye belirtildi. Platformda kadınlar puan topladıkları ve aynı zamanda öz farkındalıklarını ve güçlerini arttıran görevler şeklinde eğitiliyorlar. EMPROVE internet platformu aynı kaderi paylaşan başka kadınlarla bağlantı kurabilirler.


DİĞER HABERLER