SİDEROV'TAN MECLİSTE TEK KİŞİLİK OYUN FİLİBE'DE TİYATRO!Perşembe, 21 Ekim 2010

SİDEROV'TAN MECLİSTE TEK KİŞİLİK OYUN FİLİBE'DE TİYATRO! Siderov mecliste başbakana diş biledi ardından Filibe'de bazı siyasilere ve Türkiye'ye zehir kustu

Millet Meclisinde tek kişilik oyun. Aşırı ırkçı ve sağcı Ataka partisi lideri Volen Siderov, meclisteki iktidar partisi GERB milletvekillerinin Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyeliyle ilgili halk oylaması tutumdan dolayı deliye döndü.

MECLİSTE OYUN

Son dönemde Bulgaristan gündemini ve Millet Meclisini meşgul eden Türkiye'nin AB üyeliği, önce aşırı sağ tutumlu partiler arasında bölüşülemedi. İç Makedon Devrim Örgütü (VMRO) bu konuda halk oylaması isteği ile imza kampanyası yapmıştı ve meclise yaklaşık 320 000 imza sunmuştu. Ancak partililer meclis başkanıyla görüşünce, bu halk oylamasının gelecek zaman içinde, Türkiye'nin AB'ne katılım belgesini oylaması söz konusu olduğu zaman ve sorulacak sorunun da "Türkiye'nin AB adaylığına karşı mısınız?" olması konusunda anlaşmışlardı. Milliyetçi oylarını kaybetmek istemeyen Siderov bu durumu siyasi rant olarak kullanmak için (kendisi dahil hiçbir Ataka milletvekili imza atmadılar) atağa kalktı. Meclise halk oylamasıyla ilgili taslak sunan Siderov, halka danışılacak Türkiye'nin AB adaylığı sorusunu, "Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye ülke olarak katılmasını onaylıyor musunuz?" olarak önermişti.

Bu konu hakkında mecliste tartışmalar yapılırken, Bulgaristan'ın en deneyimli siyasetçilerini barındıran Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu, milletvekili Çetin Kazak adına Siderov'un önermiş olduğu taslağın gündemden düşmesini önerdi. Oylama sonucu meclis Çetin Kazak'ın önerisini onayladı. İlk defa mecliste HÖH ve GERB aynı yönde hareket edip oy verdiler!

Bu karar üzerine bir konuşma yapan Volen, "Projenin gündemden kaldırılması için önerinin Türkiye'nin beşinci sütunu(!) konumundaki Çetin Kazak tarafından verilmiş olmasına şaşırmıyorum. Hayret ettiğim, GERB'in Çetin Kazak'ın önerisini desteklemiş olmasıdır. Bu çok kötü bir işarettir. Bu çok çok çok kötü bir işarettir" dedi.

Bağımız milletvekili Todor Velikov Siderov'a yönelik, meclis giyim kurallarına uymayarak kot pantolon ve deri montla geldiğini, Meclis Başkan'ı Tsaçeva'dan da Siderov'u uyarmasını istedi. Bunun üzerine mecliste sinirler iyice gerildi. Arbedenin yaşanması son anda önlendi. Daha sonra Velikov gazeteciler önünde, Ataka milletvekilleri Desislav Çukalov ve Pavel Şopov'un kendisini tehdit ettiklerini ven neredeyse saldırmak üzere olduklarını söyledi. Ataka Meclis grubu oturumu terk etti.

FİLİBEDE TİYATRO

Meclisi terk eden Ataka milletvekilleri soluğu Plovdiv'de (Filibe) aldılar. Bütün Bulgaristan'dan gelen ve %70'i yaşlı olan birkaç yüz parti yandaşı önünde konuşan Siderov, "Biz bu toplantıyı yapıyoruz, çünkü "traktörün" partisi değiliz (her halde Aleksey Petrov'u kastediyor!), çünkü bizler "Çingene'nin" partisi değiliz (her halde İvan Kostov'u kastediyor!), çünkü TÜRKÜN partisi değiliz (her halde Ahmet Doğan'ı kastediyor!), çünkü "o gözlüklü ipnenin" partisi değiliz (her halde Sergey Stanişev'i kastediyor!), çünkü bizler Bulgar ulusal çıkarların partisiyiz. Ataka! Meclisten her hangi bir "sidikli" gelsin de bunun Avrupai bir davranış olmadığını söylesin, gelsin biri de bunun saldırgan bir davranış olduğunu söylesin. Evet, bu saldırgan bir davranıştır, ancak ikiyüzlülüğe ve ihanetçiliğe karşıdır. Biz halkın tuzuyuz, çünkü bir amacımız var ve o da Bulgaristan'dır".

Siderov, halkı öyle bir galeyana getirdi ki, ellerinde Bulgar bayrakları olan iri yapılı dazlaklar, "Başıbozuk domuzlar" diye bağırırken, yaşı 15'i bulamayan ve azında süt kalıntıları taşıyan cılız bir bebe de "burada Türkler var mı, hepsini gebertelim" diye birkaç kez tekrarladı. Açık hava toplantısı başlamadan evvel, Filibe merkez meydanında o bilindik düşman karşıtı "Savaş geldi çattı (Boyat nastana!)" ve "Uyan, Uyan dağların kahramanı (Stani stani yunak balkanski!)" marşları dışında, Hitler'in en sevdiği besteci Vagner'den "Valkiryalıların dansı" da çalıyordu.

ERDOAĞAN'A HAKARET

Başbakana bir yıldır vermiş olduğu koşulsuz desteğin artık sona erdiğini söyleyen Siderov, "Bizler annesinin önünde yürüyen katır gibi gitmiyoruz. Ataka, GERB'e bir yıl hoşgörüyle davrandı. Dürüst ve sadık olmaya devam ediyoruz, ancak Bulgaristan ulusal çıkarları önünde. Ben iktidara söyledim, eğer halka ihanet ederlerse yönetimden düşecekler ve o zaman Ataka gelecek". Hızını alamayan Sİderov, Borisov'u Türkiye'li meslektaşını Sofya'da kabul edip öptüğünden dolayı azarlarken, Bulgaristan'da Türklere yönelik kullanılan en ağır hakareti Türkiye Başbakanı hakkında kullandı. Erdoğan'a "manaf" deyip" devamında, "bu sefer Erdoğan'ı bizden sakladılar, Kadın elbiseleri giydirtseler de bizler "Erdoğan, 10 milyar avro borçlusun diye bağırmaya devam edeceğiz" diye konuştu".

Aynı şekilde hiçbir Türkiye'li devlet yöneticisinin Bulgaristan'dan özür dilemeyince ve 10 milyar avro tazminat ödemeyince ülkeye gelmemeleri çağrısı yaptı. Ve bunun bir bağnazlık (fanatizm) olmadığını, bunun devlet politikası olduğunu söyledi.

Kriz döneminde ülkenin çeşitli köşelerinden getirilen yaşlılar ücretsiz bir ekmek arası yiyip kahve içtiğine sevindiler!


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER