Sigara, yılda yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne sebep oluyorSalı, 30 Mayıs 2017

Sigara, yılda yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne sebep oluyor 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü dolayısıyla yayınlanan Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre sigara kullanımı her yıl dünyada yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne yol açmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünlerinin reklamı yapılmasının yasaklanması ve tütün ürünleri üzerinden alınan vergi oranlarının artırılması çağrısı yapıldı.

Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Kıyaslama yapmak gerekirse 21.asrın başında sigaradan hayatını kaybedenler yaklaşık 4 milyon kişiydi.

Raporda ayrıca büyük bir ekonomik yük getiren sigara tüketimiyle ilgili sağlık için yapılan giderler ve üretimin azaltılmasından oluşan kayıpların maliyetinin 1 400 milyar doların üzerinde (1250 milyar avro) olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Margaret Chan, "Sigara hepimiz için bir tehlikedir. Yine de sigara ile mücadeleye yönelik önlemler aldıkları takdirde hükümetler, tütün ürünleri tüketicilerini onların öldürücü etkisinden koruyarak yönettikleri ülkelerin geleceğini koruyabilir" dedi.

Raporda dünyada en yaygın olan tütün endüstrisi atıklarının, çevreyi zehirleyen kanser yapıcı maddeler dahi 7 bini aşkın toksik madde içerdiği kaydedildi.

Uzmanlar, "Bundan başka tütün yetiştiriciliği orman kaybına neden oluyor. 300 sigara üretimi için bir ağaç kesiliyor" diye izah ettiler.

Dünya Sağlık Örgütüne göre 21.asırda sigara kullanımı dünyada 1 milyar kişinin ölümüne sebep olabilir.


DİĞER HABERLER