Sığınma merkezlerine yerleştirilenlerin sayısı azalıyorPazartesi, 24 Temmuz 2017

Sığınma merkezlerine yerleştirilenlerin sayısı azalıyor İçişleri Bakanlığı (MVR) tarafından yayınlanan verilere göre MVR veya Başbakanlık Mülteciler Devlet Ajansına (DAB) bağlı sığınmacı kabul merkezleri neredeyse boş durumda. Bu merkezlerde bulunan sığınmacıların sayısı azaldığı gibi ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışan sığınmacıların sayısı da giderek azalmaktadır.

MVR'ye bağlı 5000 kişilik kapasiteli merkezler yüzde 36 oranında dolu veya 1800'ün biraz üzerinde kişi bulunuyor. MVR Göç Müdürlüğüne bağlı merkezlerde de benzeri bir durum söz konusudur. 900 kişilik kapasiteli bu merkezlerin kapasitesi yüzde 40'tan fazla oranda kullanılmakta veya yaklaşık 400 kişi bulunuyor.

Bu durum geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında oldukça farklıdır. O zaman ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışan sığınmacıların sayısı da, sığınmacı kabul merkezlerinde bulunanların sayısı da iki misli fazlaydı. 6-13 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki haftaya ilişkin veriler ülkeye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 2797 kişinin yakalandığını, oysa bu yılın aynı döneminde bu sayının 10'a kadar düştüğünü gösteriyor.

Geçen hafta ülkeye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan bu 10 kişinin hepsi Suriye vatandaşıdır. Buna rağmen yılın başından bu yana sınırda yakalanan kaçakçıların yüzde 80'i Afganistanlı, yüzde 19, 6'si Pakistanlı, yüzde 11, 2'si Iraklı ve ancak yüzde 4, 2'si Suriyelidir.


DİĞER HABERLER